Subiect "Dosar pensionare" Deschis de Mircea Uscatu la data: 08/05/2009 11:50am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Dosar pensionare
Scris de: Mircea Uscatu la data: 08/05/2009 11:50am
Gen:B
Data nasterii:12 iunie 1948
Stagiul de cotizare:21 ani si 8 luni(perioada in care am efectuat si stagiul militar de 6 luni)+ 5 ani studii universitare absolvite la zi.
Alte date:Am lucrat in Romania pina in mai 1993.Din 1993 m-am stabilit in stainatate,deci sunt cetatean roman cu domiciliul in strainatate.
Intrebare:1.La ce varsta(si cand)ma pot pensiona?
2.Cu cit timp inainte pot depune dosarul de pensionare?
3.Ce acte am nevoie sa depun la cererea de pensionare?
Va multumesc anticipat,
Mircea Uscatu
Re: Dosar pensionare
Scris de: la pensie la data: 08/06/2009 9:08am
1.Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 12 noiembrie 2012 la varsta standard de pensionare de 64 ani si 5 luni, stagiul complet de cotizare de 33 ani si 10 luni si stagiul minim de 13 ani si 10 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Puteati cere pensie anticipata partiala cu o anticipare de 5 ani fata de 12 noiembrie 2012 adica dupa 12 noiembrie 2007 la varsta de 59 ani si 5 luni, daca indepliniti si conditia ca la data pensionarii sa aveti stagiul total de cotizare mai mare de 33 ani si 10 luni.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
Pentru a indeplini conditia de stagiu puteti utiliza (numai ca vechime) eventuale stagii lucrate (si cotizate la pensie) in strainatate intr-o tara cu care Romania are incheiata conventie de reciprocitate (cu tarile din UE Romania are incheiate conventii de reciprocitate). In aceasta privinta mai multe informatii gasiti pe site-ul CNPAS la adresa http://www.cnpas.org/portal/ facand click pe:
“Pensionari cu domiciliul in strainatate”
“Acorduri bilaterale”
“Integrare Europeana”
2. In present dosarul de pensie nu se poate depune inainte de data in care indepliniti conditiile de pensionare dar se prevede ca in viitor sa fie modificate prevederile astfel ca sa se perimita depunerea dosarului inainte cu mai multe luni pentru a se permite calculul pensiei pana la data cand se indeplineste conditia de pensionare.
3, Actele necesare le puteti gasi pe oricare site al Caselor Judetene de Pensii (CJP) sau CNPAS . Reproducem si noi lista de pe situl CJP Prahova:
• cerere pentru înscrierea la pensie pentru limita de varsta
• carnetul de munca (original si copie);
• alte acte prevazute de lege privind vechimea în munca sau vechimea în serviciu realizata în alte sectoare de activitate (agricultura, sistemul militar)
• livretul militar (original si copie);
• diploma de studii (original si copie), adeverinta sau foaie matricola (original si copie) din care sa rezulte durata normala si perioada anilor de studii absolviti la zi, precum si certificarea absolvirii acestora;
• pentru persoanele care au urmat cursurile unor institutii de învatamânt universitar în strainatate este necesara dovada recunoasterii acestora de catre statul român;
• adeverinta privind sporurile si adaosurile reglementate prin lege sau prin contractul colectiv/individual de munca;
• adeverinta privind conditiile de munca speciale si/sau deosebite;
• procura speciala pentru mandatar (unde este cazul); (in cazul cand mandatati alta persoana sa va depuna dosarul)
• adeverinta din care sa rezulte data încetarii calitatii de asigurat;
• acte pentru dovedirea calitatii de beneficiar al Decretului-lege nr. 118/1990, Legii nr. 42/1990 etc.;
• alte acte necesare stabilirii dreptului de pensie (unde este cazul).
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1