Subiect "privind pensia pe caz de boala" Deschis de Andrei Lupascu la data: 08/06/2009 2:21am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
privind pensia pe caz de boala
Scris de: Andrei Lupascu la data: 08/06/2009 2:21am
Gen:m
Data nasterii:19.10.1951
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Tatal meu este profesor cu toate gradele din 1974;in prezent are un salariul de aprox 1900 lei net si doreste pensionarea pe caz de boala din cauza unor probleme neuro-psihiatrice.As dori sa stiu cum se calculeza pensia daca se va pensiona incepand cu anul 2009. Va multumesc!
Re: privind pensia pe caz de boala
Scris de: la pensie la data: 08/07/2009 5:54am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere are dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru stagiul in calitate de cadru didactic, in 19 octombrie 2016 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Conform art 127 alin (3) din legea 128/1997, “Statutul personalului didactic”, pentru un stagiu mai mare de 30 ani in calitate de cadru didactic poate cere pensie la limita de varsta cu 3 ani inaintea datei de mai sus , adica din 19 octombrie 2013.
Pensia de invaliditate in cazul tatalui dv care depaseste stagiul de cotizare de 35 ani (se cumuleaza si stagiul asimilat pentru cursuri universitare daca este cazul) se calculeaza identic cu pensia la limita de varsta. Daca aveti datele necesare (salarii si sporuri pe toata perioada lucrata) puteti sa estimati pensia cu ajutorul programului “Calcul pensie” accesibil de pe pagina principala a site-ului nostru.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1