Subiect "calcul punctaj pensie" Deschis de Dragomir Alina la data: 08/06/2009 3:28pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul punctaj pensie
Scris de: Dragomir Alina la data: 08/06/2009 3:28pm
Gen:F
Data nasterii:08.11.1954
Stagiul de cotizare:33 ani si 6 luni
Alte date:gr II 28 de ani si 5 luni
Intrebare: Cum imi calculez punctajul de pensie, deoarece m-am lovit de multe probleme de cand am intrat la pensie. Am fost la pensie de invaliditate dupa care anul trecut trebuia sa trec la limita de varsta dar m-au trecut abea anul acesta in iunie doarece pe cerere anul trecut am trecut anticipat.
Re: calcul punctaj pensie
Scris de: la pensie la data: 08/07/2009 8:43am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru stagiul in grupa de munca, in 08 octombrie 2014 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 11 luni si stagiul complet de cotizare de 29 ani si 10 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001.
Pentru stagiul de 28 ani in gr II de munca se acorda un spor de vechime de 7 ani care se adauga la stagiul de cotizare si realizati stagiul total de cotizare de peste 40 ani.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite si pentru stagiul in conditii deosebite de 28 ani se acorda reducerea varstei de pensionare cu 6 ani si 6 luni conform careia puteati iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 53 ani si 6 luni, adica aveti dreptul la aceasta pensie din 08 aprilie 2008, indeplinind si conditia ca la data pensionarii sa aveti stagiul complet de cotizare depasit.

Daca doriti sa calculati pensia dv cu programul “Calcul pensie” de pe site-ul nostru, dupa obtinerea datelor necesare (salariile si sporurile pe tot stagiul de cotizare), procedati astfel:
De pe pagina principala se apasa pe butonul Inregistrare din coltul din dreapta sus. In fereastra care se deschide completati Email si Parola si apasati pe butonul Cont nou. In fereastra care se deschide completati Email, Parola si Confirmare Parola si apasati pe inregistrare. Dupa aceasta intrati intr-o fereastra numita Program gratuit de calculare pensie si apasati pe butonul Adauga persoana si intrand intr-o fereastra cu date personale completati datele cerute. Atentie la data de iesire la pensie unde trebuie trecuta cea pentru limita de varsta, iar cea de incepere a activitatii trebuie trecuta dupa caz data inceperii facultatii sau a stagiului militar daca este cazul si acestea sunt anterioare. Dupa aceasta apasati butonul Continuati si se intra in pagina cu datele pentru primul an. Aici cititi legenda pentru completarea coloanei de cod. Completati an cu an salariile si sporurile avute. Este bine sa cititi in prealabil Erori comise la utilizare programului de pe Forum pentru a fi evitate.
Pentru reintrare in program (Logare) dupa completarea casetelor Email si Parola nu mai apasati Cont nou ci Logare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1