Subiect "Re: Pensia de invaliditate" Deschis de roszrobi la data: 08/06/2009 6:05pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Re: Pensia de invaliditate
Scris de: roszrobi la data: 08/06/2009 6:05pm
roszrobi :
Gen:m
Data nasterii:02/08/1956
Stagiul de cotizare:28ani 10 luni
Alte date:
Intrebare:
- in primul rind pentru completare "Introduceti datele persoanei" de unde iau cifrele pentru >Punctaj Stagiu Militar< si >Punctaj Facultate< sau cum calculez exact (3ani facultate,stagiu militar la "termen redus").
-in al doilea rind la rubrica >Data inceperii activitarii profesionale< trec data cind am fost luat in armata (urmind facultate si "cimpul muncii") sau data in care am fost angajat 08.1980 ? intreb acest lucru pentru ca la "date necesare pentru fiecare an" apar codurile "F"=facultate si "S" =serviciu militar .in cazul in care se completaza si pentru facultate&armata la rubrica "salariul tarifar" ce se trece? (perioda dintre armata si inceperea facultatii ,respectiv lunile de vacanta cum se considera?
- in al treilea rind la >Data iesirii la pensie la limita de varsta< se trece data cind ar trebui sa ies in pensie normala (august 2012)sau data cind am intrat in pensie de invaliditate (iulie 2009)? in primul caz trec la "cod" "P2"=pensie inv.gr.2 si la rubrica "salar tarifar" ce trec?
- la salar tarifar se trece valoarea in RON sau ROL (transformind taota sumele intr-un singur sistem ) sau in fiecare an/luna cum era RON sau ROL?
- daca am lucrat in vacante (in anii de liceu) cu contact la intreprinderi ,sezonier necalificat 2-3 luni se poate trece la vechime? , daca da ,renteaza acest lucru ?


DORESC SA FAC O CORECTURA : LA AL TREILEA ALINIAT, NU ESTE VORBA DE august2012 (eronat), CI DE august2021(corect)
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1