Subiect "intrebare" Deschis de constantin la data: 08/07/2009 2:10am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
intrebare
Scris de: constantin la data: 08/07/2009 2:10am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna ziua.Am gasit pe sit-ul unei case de pensii urmatoarea formulare:"de asemenea constituie stagiu de cotizare si perioada in care o persoana a beneficiat de prevederile decretului-lege 118/1990,republicat,cu modificarile ulterioare".As putea intelege ca,eu,care sunt un beneficiar al prevederilor acestui decret-lege,dar care am ramas fara serviciu,prin desfiintarea locului de munca in 2006,as putea beneficia in continuare,pana la varsta de pensionare de stagiu de cotizare,doar beneficiind de prevederile decretului-lege mai sus amintit,fara a mai avea incheiat un contract de munca? Va multumesc si apreciez profesionalismul si promptitudinea cu care raspundeti solicitarilor celor care va intreaba.
Re: intrebare
Scris de: la pensie la data: 08/07/2009 9:18am
Aceasta formulare pe care o gasim si in alin (2) art 160 din legea 19/2000 este confuza. Formularea corecta este cea din art 1 la decretul lege 118/1990 care este urmatoarea:
”Constituie vechime in munca si se ia in considerare la stabilirea pensiei si a celorlalte drepturi ce se acorda, in functie de vechimea in munca, timpul cit o persoana, dupa data de 6 martie 1945, pe motive politice:
a) a executat o pedeapsa privativa de libertate in baza unei hotariri judecatoresti ramasa definitiva sau a fost lipsita de libertate in baza unui mandat de arestare preventiva pentru infractiuni politice;
b) a fost privata de libertate in locuri de detinere in baza unor masuri administrative sau pentru cercetari de catre organele de represiune;
c) a fost internata in spitale de psihiatrie;
d) a avut stabilit domiciliu obligatoriu;
e) a fost stramutata intr-o alta localitate.
Speram ca citind aceasta formulare ati vazut ca interpretarea dv este gresita.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1