Subiect "Lamuriri in privinta grupei de munca" Deschis de Pirvu Ion la data: 08/07/2009 2:53am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Lamuriri in privinta grupei de munca
Scris de: Pirvu Ion la data: 08/07/2009 2:53am
Gen:m
Data nasterii:25.mai.1949
Stagiul de cotizare:39 ani
Alte date:Am lucrat la TCIF-IEELIF pe santier in executie timp de 26 ani. In prezent imi adun acte pentru pensionare.
Intrebare:De ce unde sunt incadrat in cartea de munca ca tehnician si tehnician principal mi se da grupa 2, iar unde sunt incadrat ca tehnician topometrist nu mi se da grupa desi am lucrat in aceleas conditii pe santier.
Cu respect, Pirvu Ion
Re: Lamuriri in privinta grupei de munca
Scris de: la pensie la data: 08/07/2009 9:45am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 25 februarie 2014 la varsta standard de pensionare de 64 ani si 9 luni si stagiul complet de cotizare de 34 ani si 6 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Incadrarea locurilor de munca in grupele de munca conform ordinului 50/1990 a cuprins o metodologie care consta in intocmirea unei documentatii in care trebuiau precizate locurile de munca si persoanele ce beneficiaza de aceasta incadrare.
In acest caz nu putem analiza noi motivele care au stat la baza acestei discriminari si pentru aceasta ar trebui intrebati cei care au facut aceste documentatii. Noi putem presupune ca aceasta decizie a fost facuta de un functionar care a judecat gresit raportul intre timpul lucrat in congitii de gr II raportat la timpul total de lucru.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1