Subiect "puctaj de pensie gr I Gr II - ani lucrati" Deschis de Todorescu Nicolae la data: 08/07/2009 4:09am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
puctaj de pensie gr I Gr II - ani lucrati
Scris de: Todorescu Nicolae la data: 08/07/2009 4:09am
Gen:B
Data nasterii:28.02.1947
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Doresc sa stiu puctjul de pensie obtinut se imparte la numarul de ani de cotizatie sau la nr. de ani rezultati prin sporul de grupe de munca gr.I , gr, II de exeplu s-a cotizat 30 de ani iar prin spor s-a ajuns la 40 de ani (6 luni pentru un an lucrat la grI si 3 luni pt. un an lucrat la gr. II)
Re: puctaj de pensie gr I Gr II - ani lucrati
Scris de: la pensie la data: 08/08/2009 2:36am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 28 februarie 2011 la varsta standard de pensionare de 64 ani si stagiul complet de cotizare de 33 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Indiferent de stagiul dv de cotizare punctajul realizat se imparte la stagiul complet de cotizare 33 ani daca nu beneficiati de reducerea stagiului complet de cotizare.
Daca prin echivalarea gr I de munca cu conditii speciale beneficiati de reducerea stagiului complet de cotizare atunci punctajul obtinut se imparte la stagiul de cotizare redus.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1