Subiect "Data iesire la pensie." Deschis de Lulu la data: 09/06/2023 3:26am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Data iesire la pensie.
Scris de: Lulu la data: 09/06/2023 3:26am
Gen:M
Data nasterii:IANUARIE 1968
Stagiul de cotizare: 35 ani si 8 luni
Alte date:Buna ziua.Din stagiul de cotizare am lucrat 14 ani, 7 luni si 16 zile grupa a II-a 100//%, 10 ani, 7 luni si 18 zile conditii deosebite 100/% restul conditii normale, 1 an si 4 luni stagiu militar, 1 an somaj cu indemnizatie.
Intrebare: Va rog sa-mi spuneti cind indeplinesc conditiile de pensionare la limita de virsta.Va multumesc.
Re: Data iesire la pensie.
Scris de: la pensie la data: 09/06/2023 5:21am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiile de cotizare lucrate in grupele de munca, in luna ianuarie 2033 la varsta standard de pensionare de 65 ani.
Pentru stagiul de 14 ani intregi lucrat in gr II de munca si 10 ani intregi lucrat in grupa conditii deosebite beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 6 ani si 10 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiile de cotizare asimilate pentru perioadele de somaj si stagiul militar si realizati un stagiu de cotizare total de 44 ani si 10 luni.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 25 ani intregi lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 8 ani si 4 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 56 ani si 8 luni adica in luna septembrie 2024.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1