Subiect "Pensie anticipata partial" Deschis de Liliana la data: 09/13/2023 6:40am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie anticipata partial
Scris de: Liliana la data: 09/13/2023 6:40am
Gen:f
Data nasterii:24.10.1963
Stagiul de cotizare:39 ani si 5 luni
Alte date:
Intrebare:Cand trebuie depusa dovada(demisia) incetarii contractului de munca ? Odata cu depunerea dosarului sau la iesirea deciziei ? Depunerea dosarului se va face in jur de 15 Dec.anul acesta pe legea 263. Decizia iese conform legii 263? sau dupa legea noua care se pare ca iese la 01.01.2024 ? Conform stagiului de contributie (l-am afisat pe cel care este la 15.12.2023), penalizare cat iese ?
multumesc
Re: Pensie anticipata partial
Scris de: la pensie la data: 09/13/2023 9:15am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, in data de 24 aprilie 2026 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 6 luni.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului. Daca depuneti dosarul de pensie in data de 15 decembrie 2023 si atunci aveti realizat stagiul de cotizare mai mare de 39 ani si 4 luni diminuarea va fi de 5,80 %.
Dovada incetarii activitatii poate fi depusa la Casa de pensii :
- la data depunerii dosarului.
- la data primirii deciziei de pensionare.
- dupa data primirii deciziei de pensionare daca angajatorul este de acord.
Decizia de pensionare va fi emisa conform legii in vigoare la data depunerii dosarului
De la data intrarii in vigoare a noii legi a pensiilor pensia se va recalcula conform prevederilor acesteea.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1