Subiect "Adeverinta de incetare a activitatii" Deschis de Daniela Vasile la data: 08/08/2009 4:40am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Adeverinta de incetare a activitatii
Scris de: Daniela Vasile la data: 08/08/2009 4:40am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Daca cineva a primit decizia de pensionare anticipata partiala si inca lucreaza,trebuie sa duca acum adeverinta de incetare a activitatii sau poate sa mai lucreze?Este un termen limita pt depunerea adeverintei sau pati sa lucrezi cit vrei dupa primirea deciziei?
Re: Adeverinta de incetare a activitatii
Scris de: la pensie la data: 08/10/2009 8:25am
Pensia anticipata partiala nu se plateste de la data aparitiei deciziei ci de la data depunerii adeverintei de incetare a activitatii iar daca se plateste este considerata contraventie imputabila si pensionarului.
Re: Adeverinta de incetare a activitatii
Scris de: Daniela Vasile la data: 08/12/2009 4:45am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Nu primeste pensie,lucreaza si primeste doar leafa.Poate sa stea cu decizia in buzunar un an de ex.sa lucreze in continuare,sa primeasca doar leafa si dupa acest an sa inceteze activitatea,sa depuna ad.de incetare a activitatii si sa intre in plata pensiei?Este un termen limita de incetare a activitatii si depunere a adeverintei de incetare a activitatii dupa primirea deciziei de pensionare?Mai are un an pina la implinirea virstei standard de pensionare,timp in care vrea sa lucreze in continuare si sa inceteze activitatea,sa depuna adeverinta de incetare a activitatii si sa intre in plata pensiei dupa acest an.
Re: Adeverinta de incetare a activitatii
Scris de: la pensie la data: 08/13/2009 9:28am
Asemenea speculatii nu sunt prevazute in legislatie.
In legislatie este prevazut ca la dosarul de pensie anticipata partiala trebuie anexata adeverinta de incetarea activitatii. Faptul ca functionarii de la Casa de Pensii au acceptat sa se depuna adeverinta de incetarea activitatii ulterior, a fost pentruca acestia au inteles sa ajute pe viitorul pensionar ca acesta sa nu stea fara salariu pe perioada in care s-a calculat pensia.
Daca persoana intelege ca in aceste conditii sa mai traga un folos atunci isi asuma riscul unor complicatii pe care noi nu le prevedem.
Daca este sigura ca mai poate lucra pana la varsta standard de pensionare credem ca este indicat sa instiinteze Casa de Pensii ca renunta la pensia anticipata partiala si prin aceasta la pensia la limita de varsta va face un alt dosar in care va fi inclusa si aceasta perioada de 1 an pe care o mai lucreaza.
Re: Adeverinta de incetare a activitatii
Scris de: Daniela Vasile la data: 08/13/2009 10:58am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Va multumesc pentru raspums.El a intrebat si la casa de pensii si la servici la el si asa a inteles,ca poate sa mai lecreze.De aceea am intrebat eu pt.el ca sa fie sigur ca nu face o gresala.multumesc pt raspuns.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1