Subiect "calcul pensie" Deschis de cotfas gheorghe la data: 08/09/2009 4:48pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie
Scris de: cotfas gheorghe la data: 08/09/2009 4:48pm
Gen:
Data nasterii:15 aprilie 1948
Stagiul de cotizare:41ani
Alte date:
Intrebare:am depus actele de pensionare din invatamant fiind invatator am beneficiat de reducerea varstei de pensionare conform statutului didactic cu trei ani inainte,pentru asta va multumesc foarte mult mi-ati dat indicatii la timpul potrivit,dar am o intrebare:din data de 01.01.2004 am cotizat suplimentar la sistemul public de pensie printr-o firma privata din Bucuresti,prestand meseria de sofer periodic si am acumulat puncte(ex:1.27466);aceste puncte se i-au in calculul pensiei?daca da,cum procedez, daca nu va multumesc mult.
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 08/11/2009 2:32am
Ne bucuram ca am putut sa va fim de folos.
Dupa 1 aprilie 2001 sumele pentru care ati platit contributie pentru pensie (CAS) au fost transmise la Casa de Pensii pe suport electronic si au intrat in arhiva electronica a Casei de Pensii. Aceste sume intra automat in calculul pensiei fara a fi necesara adeverinta de la cel de al doilea angajator. Dovada afirmatiilor noastre se afla in certificatele trimise de Casa de Pensii cu sumele anuale pentru care s-a platit contributie si punctajele realizate. Aveti posibilitatea sa verificati daca au fost introduse analizand "Buletinul de Calcul" al pensiei, care ar trebui sa fie anexat deciziei de pensionare. Daca intr-un timp rezonabil de la primirea deciziei de pensionare nu primiti acest buletin de calcul cereti-l printr-o cerere.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1