Subiect "Re: Pensie anticipata" Deschis de la pensie la data: 08/10/2009 4:38am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Re: Pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 08/10/2009 4:38am
Pentru Gina
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru grupa de munca, in 09 aprilie 2019 la varsta standard de pensionare de 60 ani, stagiul complet de cotizare de 30 ani si stagiul minim de 15 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Din pacate nu putem sa va calculam reducerea varstei de pensionare pentru grupa de munca pentuca nu ati precizat in ce grupe de munca s-a incadrat locul dv de munca. Aceste grupe de munca sunt:
Inainte de 1 aprilie 2001 conform legii vechi a pensiilor 3/1977 , grupele I sau II de munca iar dupa de 1 aprilie 2001 conform legii noi a pensiilor 19/2000 , grupele conditii deosebite sau conditii speciale iar stagiile in gr I si II au fost echivalate cu noile grupe de munca.
Cum a fost incadrat locul dv de munca inainte si dupa aprilie 2001 puteti sa aflati intreband la intreprinderea unde ati lucrat.
Revenind cu precizarile cerute va putem calcula reducerea varstei de pensionare pentru grupa de munca.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1