Subiect "Menținere indice de corecție" Deschis de Marian la data: 11/17/2023 5:18am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Menținere indice de corecție
Scris de: Marian la data: 11/17/2023 5:18am
Gen:M
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Sunt pensionat anticipat-parțial si aștept decizia de transformare in pensie pentru limită de vârstă în care ar trebui să se adauge punctajul aferent perioadei lucrate(23 de zile) după depunerea/înregistrarea cererii de pensionare, precum și punctajul aferent stagiului militar.
Va rog sa mă lămuriți dacă la transformarea din oficiu a pensiei anticipate parțiale în pensie pentru limită de vârstă, la punctajul aferent perioadei lucrate după depunerea/înregistrarea cererii de pensionare, precum și punctajul aferent stagiului militar, se mai aplică indicele de corecție si acestor punctaje sau se adaugă cel calculat în decizia inițială?
Mulțumesc frumos!
Re: Menținere indice de corecție
Scris de: GicaH la data: 11/17/2023 8:28am
Marian :
Gen:M
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Sunt pensionat anticipat-parțial si aștept decizia de transformare in pensie pentru limită de vârstă în care ar trebui să se adauge punctajul aferent perioadei lucrate(23 de zile) după depunerea/înregistrarea cererii de pensionare, precum și punctajul aferent stagiului militar.
Va rog sa mă lămuriți dacă la transformarea din oficiu a pensiei anticipate parțiale în pensie pentru limită de vârstă, la punctajul aferent perioadei lucrate după depunerea/înregistrarea cererii de pensionare, precum și punctajul aferent stagiului militar, se mai aplică indicele de corecție si acestor punctaje sau se adaugă cel calculat în decizia inițială?
Mulțumesc frumos!


Daca iesiti pe aceasta lege la pensie limită de vârstă, punctajului calculat pentru stagii asimilate nu i se aplica indicele de corecție.
Re: Menținere indice de corecție
Scris de: la pensie la data: 11/17/2023 9:06am
La transformarea pensiei anticipate partiale in pensie pentru limita de varsta se recalculeaza pensia prin preluarea punctajului realizat la pensia anticipata partiala, la care s-a aplicat indicele de corectie, la care se adauga punctajul anual pentru perioada lucrata si pentru perioada asimilata fara a se mai aplica indice de corectie.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1