Subiect "Art. 88 noua lege a pensiilor" Deschis de ion la data: 11/20/2023 12:11pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Art. 88 noua lege a pensiilor
Scris de: ion la data: 11/20/2023 12:11pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:buna ziua,
La art. 88 se spune că se acordă 0,25 pentru fiecare lună lucrată în condiții deosebite.
Asta înseamnă că dacă am lucrat 28 ANI în condiții deosebite ar rezulta următorul calcul:28*12=336 luni*0,25 =84 puncte
Puteti să mă lămuriți dv.
Mulțumesc!
Re: Art. 88 noua lege a pensiilor
Scris de: la pensie la data: 11/20/2023 1:32pm
Am mai discutat cu dv aceasta prevedere si am concluzionat ca punctajul suplimentar prevazut la acest articol se acorda celor care ies la pensie dupa intrarea in vigoare a noii legi a pensiilor. Celor care la data intrarii in vigoare a noii legi a pensiilor sunt pensionari, cum este cazul dv, nu li se mai recalculeaza punctajul pensiei ci se mentine punctajul anual calculat la iesirea la pensie. Acestia au primit un punctaj suplimentar conform actualei legi a pensiilor prin majorarea punctajelor lunare cu 25 % pe perioada lucrata in grupa II de munca sau in conditii deosebite.
Totusi in ceiace priveste exemplu de calcul dat de dv trebuie sa remarcati ca cele 84 de puncte sunt lunare care reprezinta 84/12 = 7 puncte anuale.
Re: Art. 88 noua lege a pensiilor
Scris de: ion la data: 11/21/2023 12:49am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Re: Art. 88 noua lege a pensiilor
Scris de: ion la data: 11/21/2023 12:50am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:mulțumesc!
Re: Art. 88 noua lege a pensiilor
Scris de: Suciu Ioan la data: 03/04/2024 7:39am
la pensie :
Am mai discutat cu dv aceasta prevedere si am concluzionat ca punctajul suplimentar prevazut la acest articol se acorda celor care ies la pensie dupa intrarea in vigoare a noii legi a pensiilor. Celor care la data intrarii in vigoare a noii legi a pensiilor sunt pensionari, cum este cazul dv, nu li se mai recalculeaza punctajul pensiei ci se mentine punctajul anual calculat la iesirea la pensie. Acestia au primit un punctaj suplimentar conform actualei legi a pensiilor prin majorarea punctajelor lunare cu 25 % pe perioada lucrata in grupa II de munca sau in conditii deosebite.
Totusi in ceiace priveste exemplu de calcul dat de dv trebuie sa remarcati ca cele 84 de puncte sunt lunare care reprezinta 84/12 = 7 puncte anuale.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1