Subiect "Re: Pensia anticipata partiala" Deschis de Alina la data: 08/10/2009 8:41am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Re: Pensia anticipata partiala
Scris de: Alina la data: 08/10/2009 8:41am
Gen:F
Data nasterii: 1 august 1954
Stagiul de cotizare: realizat - 32 ani, 8 luni si 28 de zile
Alte date:
Intrebare: Incerc sa folosesc programul dvs. de calculare a pensiei pentru mama mea. Dispun de copia carnetului ei de munca, copii ale adeverintelor eliberate de angajator privind sporurile acordate, si de o copie a notei de calcul intocmite de casa locala de pensii.
Sunt cateva date pe care nu stiu cum sa le introduc, astfel incat sa verific daca pensia a fost calculata corect:
(1) incepand din 2001, in fisa de calcul eliberata de casa de pensii nu mai apare salariul lunar, ci suma contributiva; daca vreau sa verific calculul celor de la casa, cum pot introduce in programul dvs. acea suma contributiva? cu ce cod? am si salariile lunare trecute in cartea de munca, deocamdata pe acelea le-am trecut in programul dvs.
(2) in cartea de munca, in 1977 se precizeaza ca e trecut salariul net; in programul dvs. nu trebuie trecut salariul brut? daca da, cum as putea sa-l determin pe cel aferent anului respectiv?
(3) pe adeverintele eliberate de angajator pentru perioada de pana in 2001, mi se precizeaza si sporul de vechime acordat. Acesta este trecut in cartea de munca separat de salariu (sub suma aferenta salariului). Introduc in programul dvs. si procentul sau suma respectiva? (sporurile introduse pana acum in program, ca procent reprezinta sporul de noapte plus sporul pt conditii deosebite de munca, plus sporul pt conditii deosebit de periculoase (acesta din urma doar pt 2 luni din intreaga perioada de stagiu)
(4) dupa 2001, in anumite luni in cartea de munca sunt trecute: suma aferenta salariului, suma aferenta sporului de vechime, cea aferenta lucrului in conditii deosebite si cea aferenta sporului de preventie. Introduc in program si aceste sporuri?
Multumesc.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1