Subiect "Re: Pensia de invaliditate" Deschis de roszrobi la data: 08/10/2009 6:03pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Re: Pensia de invaliditate
Scris de: roszrobi la data: 08/10/2009 6:03pm
Gen:m
Data nasterii:02/08/1956
Stagiul de cotizare:28 ani 10 luni
Alte date:
Intrebare:In primul rind doresc sa multumesc persoanei sau echipei numit "la pensie" (m-am uitat peste tot , poate mi-a scapat?! ,dar nu am vazut nici un nume de persoana )care a dat raspunsurile la intrebarile mele .... intradevar poate putin "greoaie", dar probabil asa se intimpla cind in putine cuvinte doresti informatii multe sau cum e si cazul meu, nici nu prea stii ce si cum sa intrebi.Totodata rog sa fie acceptate scuzele mele, daca din dorinta de a obtine raspunsurile mai repede, am fost poate putin "impulsiv" ... pe de alta parte trebuie sa recunosc ca am citit o parte din cele postate pe forum ,dar nu toate .... posibil sa fi fost deja raspunsuri date si la intrebarile mele?! , dar doi oameni nu pun la fel aceasi intrebare prin urmare si raspunsul este "interpretat" in functie de intrebare .... chiar si la unele din intrebarile mele (mai mult ca sigur nu din vina dumneavoastra ,cred ca nu am intrebat eu bine)nu am primit raspunsuri sa zic asa pe intelesul meu.... din aceasta cauza voi reveni asupra subiectului neelucidat, cu scuzele de rigoare ....dar numai din dorinta ca in urma completarii cu date "calculatorul" dumneavoastra sa dea o cifra cit mai apropiata de realitate ..... sa-mi confirme sau infirme temeriile !!!!
1) sa inteleg ca ar fi corect ca salariile brute incepind cu aprilie 2001 sa fie trecute din fisele primite de la CNPAS ?(pentru ca da acolo este corect cumulat si premiile si 13-lea salar, ect. adica exact suma totala din ce sa retinut contributia!!!)dar ce ma fac cu perioada dintre 2006 si 2009 , pentru ca o simpla adunare a tarifarului cu sporuri nu reflecta brutul real din care sa retinut contributia ... un singur exemplu ,concret :in luna iunie 2009 brutul meu a fost de 8973 RON(salar+salarii compensatorii+concediu cuvenit pe sase luni) dupa care am platit 942RON , suma la care nu ajunge pensia calculata?! .... de aceea va intreb pentru ca d-tra cunoateti legile si-mi dati un raspuns corect, sper.....
2)la date introduse se vorbeste de luni, dar in cazul cind trecerea de la un salar la altul, un spor la altul, sau alte locuri (cum ar fi de exemplu, data incorporarii sa facut cu data de 28.o9.1976) in care trecerea de la nivelul inferior la cel superior nu se face cu data de intii a lunii (exemplu:11,15, 23,ect)unde se "trece " luna respectiva ?
3)sa inteleg ca pentru perioada de pensie de invaliditate "P2" trebuie sa completez numai pina la totalizarea celor 35 de ani [armata(9luni)+facultate(3ani)+servici(28ani,10luni)= 32ani,7luni] adica diferenta de 2ani si 3luni? .... asta ar fi cam pina in septembrie 2011 ... si atunci cum intelegeti completarea pina la 2021 , citez >...dandu-va posibilitatea sa faceti completari ulterioare in acest program.< , cind mai completez? , cu trecerea fiecarui an se recalculeaza pensia? tot mai adaug cite un an cu "P2"?
4)intervalul intre terminarea facultatii (15 iulie '80)si angajare in cimpul muncii (19 august '80) se considera tot vacanta/facultate, adica este "fara intrerupere"?
5)revin cu o precizare, am lucrat in vacantele de liceu, adica inainte de armata si facultate ... in acest caz este valabil si daca da, ce trebuie sa adaug la dosarul de pensie?
6)la calculul pensiei de invaliditate se scade perioada de concediu medical din luna respectiva? sau nu este afectat de calculul pensiei de concediu medical, doar si atunci am contribuit,nu?
7)si o intrebare ce tine mai mult de legislatie, dar poate stiti raspunsul..... daca dupa calculul facut de mine iese o diferenta semnificativa , ce m-ati sfatui sa fac? sa fac contestatie? unde? daca sa facut numai calculul dar inca nu este definitiv e bine sa "intervin " acum? sau e bine numai dupa ce am primit decizia?
I-mi dau seama ca cer destul de mult, aproape "monopolizez" forumul cu intrebarile mele, dar va rog nu fie cu suparare , nu e putin lucru ca de pe o zi pe alta sa "cazi" asa tare .... pentru ca acum i-mi dau seama de ignoranta si a mea de inainte sa devin pensionar, si a altora , fata de aceasta categorie foarte defavorizata ... eu sint numai la inceputuri si deja "doare" ....
Stiu ca nu trebuie sa va rog, pentru ca si pina acum mi-ati raspuns bine si la obiect , dar vrea incodata sa va multumesc pentru ce a fost si anticipat pentru ce va fi ..... multumiri.....
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1