Subiect "pensie anticipata" Deschis de Munteanu Dan la data: 08/11/2009 5:42am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata
Scris de: Munteanu Dan la data: 08/11/2009 5:42am
Gen:masculin
Data nasterii:9 iunie 1955
Stagiul de cotizare:Am lucrat ca inginer navalist la o intreprindere din Galati din 1 octombrie 1980 pana la 12 martie 2009 de cand am inceput sa beneficiez de prevederile Legii 76/2002;
Am facultate 5 ani(zi) si stagiul militar de 9 luni;
Multumesc anticipat!
Alte date:
Intrebare:Intrebarea este cand pot solicita o forma de pensie avand in vedere ca am la activ un accident vascular cerebral din care mi-am revenit cu destule sechele, fara a avea sanse reale la pensie de boala sau o reangajare.
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 08/12/2009 5:34am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 09 iunie 2020 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Daca locul dv de munca nu s-a incadrat in grupele de munca de care ati putea beneficia de spor de vechime sau de reducerea varsei de pensionare stagiul dv de cotizare este de 34 ani si 2 luni (am adaugat stagiile asimilate pentru stagiu militar si facultate) si daca beneficiati conform legii 76/2002 de minim 10 luni de indemnizatie de somaj (cu conditia sa nu fi primit salarii compensatorii) realizati un stagiu de cotizare egal cu stagiul complet de cotizare.
Puteti cere pensie anticipata partiala cu o anticipare de maxim 5 ani fata de 09 iunie 2020 adica dupa 09 iunie 2015, daca indepliniti asa cum precizam mai sus si conditia ca la data pensionarii sa aveti stagiul de cotizare egal sau mai mare de 35 ani.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1