Subiect "." Deschis de marchisoprs marius la data: 08/11/2009 7:15am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
.
Scris de: marchisoprs marius la data: 08/11/2009 7:15am
Gen:
Data nasterii:04/02/1950
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:cum se calculeaza pensia de boala de gr.1 daca ai punctaju 28.86706
Re: .
Scris de: la pensie la data: 08/12/2009 7:58am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 04 februarie 2015 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Mai intai trebuie sa faceti modificarile necesare pentru un calcul corect al punctajului, modificari care sunt:
1. Completarea sporului de vechime asa cum am precizat noi in raspunsul anterior.
2. Daca in perioadele necompletate nu ati lucrat aveti un stagiu de cotizare de 28 ani si 4 luni si prin decizia de pensie de invaliditate vi se va acorda un stagiu potential sub 6 ani si 8 luni adica pana in ianuarie 2015 si in acest caz trebuie sa selectati codul P1 de la data iesirii la pensie la limita de varsta pana in ianuarie 2015 fara a mai completa nimic la salariu..
Punctajul realizat se imparte la 35 si determinati punctajul pensiei care apoi se inmulteste cu valoarea unui punct de pensie si obtineti valoarea pensiei.
Deoarece nu ati spus ca aveti stagiu in grupele de munca (gr II de exemplu) nu am luat in calcul aceasta . Daca aveti stagiu de gr II sporul de vechime pentru stagiu in gr II se scade din stagiul potential maxim de 6 ani si 8 luni si numai pe timpul acestei diferente puteti sa alegeti codul P1.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1