Subiect "Pensie anticipata" Deschis de Adi la data: 12/11/2023 3:54am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie anticipata
Scris de: Adi la data: 12/11/2023 3:54am
Gen:M
Data nasterii:1964
Stagiul de cotizare:35 ani
Alte date:
Intrebare:

Buna ziua,

Am citit urmatoarea fraza in ziarul Viata Libera :
"Pensie anticipată - condiționată de un stagiu complet de cotizare contributiv de 35 ani. Pensionarea anticipată se realizează cu reducerea maximă de 5 ani din vârsta standard de pensionare, cu o penalizare maximă de 24% față de 30% cât este în prezent. "

Daca depun dosarul ptr. pensie anticipata la implinirea varstei de 60 de ani in Mai 2024 cu o perioada de 35 de ani si 5 luni de cotizare ce penalizarea voi avea cf.Legii 360 ?
Daca se iau in considerare armata de 9 luni si facultatea de 5 ani ?

Multumesc,
Cu respect,
Adi
Re: Pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 12/11/2023 8:05am
Faceti referire la calculul pensiei anticipate, diminuate conform prevederilor noii legi a pensiilor 360/2023. Insa daca doriti sa cereti pensie anticipata partiala , diminuata in luna mai 2024 si atunci aveti 60 ani impliniti, calculul diminuarii pensiei nu se face conform noii legi a pensiilor pentruca aceasta este prevazut sa intre in vigoare la data de 01 septembrie 2024 si in acest caz diminuarea va fi de 30 %.
Daca noua lege a pensiilor intra in vigoare la data de 01 septembrie 2024 si atunci cereti pensie anticipata diminuata, diminuarea va fi calculata astfel :
- Se calculeaza numarul de luni de anticipare pana la varsta de 65 ani. Fractiunea de luna se ia in calcul ca luna intreaga.
- Se calculeaza diminuarea pensiei inmultind numarul de luni de anticipare cu 0,40 % daca stagiul de cotizare realizat depaseste cu mai putin de 1 an stagiul complet de cotizare de 35 ani sau cu 0,35 % daca stagiul de cotizare realizat depaseste cu o perioada intre 1 an si 2 ani stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Re: Pensie anticipata
Scris de: Adi la data: 12/12/2023 1:51am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Multumesc pentru raspuns ,


intrebarea nr. 2 >
Daca se iau in considerare (in cazul p anticipate) , intr-un fel sau altul armata de 9 luni si facultatea de 5 ani ?
Re: Pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 12/12/2023 2:56am
Presupunem ca intrebarea se refera la prevederile actualei legi a pensiilor.
Perioadele stagiului militar si facultatii sunt considerate stagii de cotizare asimilate si nu se iau in calcul la pensia anticipata nici ca stagiu de cotizare si nici ca punctaj.
Re: Pensie anticipata
Scris de: Adi la data: 02/26/2024 1:35am
Gen:M
Data nasterii:25.05.1964
Stagiul de cotizare:35,5 ani
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua,

In primul rand va multumim pentru suportul dvs. este foarte benefic pentru noi cei care incearca sa inteleaga acest labirint care priveste legea de pensionare, respectiv trecerea de la legea veche la cea noua !

Intrebare : referitor cele discutate mai sus , as vrea sa-mi spuneti care este parerea dvs. in legatura cu cererea mea pentru pensie anticipata. Am inteles ca pot pleca din Mai 2024 dat fiind faptul ca implinesc 60 de ani si am 35 ani si 6 luni de contributie , dar oare este mai benefic , mai ales din punct de vedere financiar sa ies acum in baza legii actuale sau sa astept pana in septembrie si atunci sa depun cererea cf. L 360 ?

Cu respect,
Re: Pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 02/29/2024 4:22am
De la ultima discutie cu dv au trecut mai mult de 2 luni si au aparut si normele de aplicare ale noii legi a pensiilor 360/2023. Din acestea am inteles ca dupa intrarea in vigoare a noii legi a pensiilor conform art 56 aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta daca aveti depasit stagiul complet de cotizare contributiv de 35 ani cu minim 5 ani. La calculul depasirii stagiului complet de cotizare se iau in calcul stagiile de cotizare asimilate (necontributive) pentru perioadele stagiului militar si ale facultatii.
Re: Pensie anticipata
Scris de: Adi la data: 02/29/2024 9:52am
Gen:
Data nasterii: 25.05.1964
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
din raspunsul dvs. Inteleg ca daca depasesc 35 de ani de contributie se ia in calcul si facultatea de 5 ani si armata de 9 luni .
Însa in Mai implinesc varsta de 60 de ani ! Deci numai la pensie anticipata ma pot gandi acum ! Corect ?
Ptr. la limita de varsta oricum trebuie sa astept pana la 65 !

Cu respect,
Re: Pensie anticipata
Scris de: Adi la data: 02/29/2024 10:07am
Gen:
Data nasterii: 25.05.1964
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
din raspunsul dvs. Inteleg ca daca depasesc 35 de ani de contributie se ia in calcul si facultatea de 5 ani si armata de 9 luni .
Însa in Mai implinesc varsta de 60 de ani ! Deci numai la pensie anticipata ma pot gandi acum ! Corect ?
Ptr. la limita de varsta oricum trebuie sa astept pana la 65 !

Cu respect,
Re: Pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 03/03/2024 12:25pm
Ati inteles corect.
Acordarea pensiei pentru limita de varsta pentru depasirea stagiului complet de cotizare contributiv de 35 ani, cu 5 ani se poate face numai dupa intrarea in vigoare a noii legi a pensiilor 360/2023 prvazuta la data de 01 septembrie 2024.
Conform actualei legi a pensiilor 263/2010 la implinirea varstei de 60 ani puteti beneficia numai de pensie anticipata partiala, diminuata.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1