Subiect "varsta de pensionare" Deschis de Lefter Emilia la data: 08/12/2009 2:29am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
varsta de pensionare
Scris de: Lefter Emilia la data: 08/12/2009 2:29am
Gen:Feminin
Data nasterii:23.03.1956
Stagiul de cotizare:32 ani
Alte date:in perioada 01.01.1981-31.12.2004 am lucrat in grupa a II-a, in proportie de 85%. Am nascut si crescut 3 copii.
Intrebare:cand ma pot pensiona?
Re: varsta de pensionare
Scris de: la pensie la data: 08/12/2009 9:06am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru stagiul in grupa de munca, in 23 martie 2016 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 iar dupa aceasta data grupa de munca a fost numita “conditii deosebite”
Stagiul in grupa II se calculeaza la procentul efectiv lucrat iar dupa aprilie 2001 nu a mai existat stagiu partial in grupa conditii deosebite. In aceste conditii dupa calculele noastre aveti un stagiu de 17 ani si 2 luni in gr II de munca si 3 ani si 9 luni in conditii deosebite.
Pentru stagiul de 17 ani in gr II de munca se acorda un spor de vechime de 4 ani si 3 luni care se adauga la stagiul de cotizare si realizati stagiul total de cotizare de 35 ani si 3 luni.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite si cumulat cu stagiul in aceiasi grupa lucrat dupa aprilie 2001 realizati un stagiu de peste 20 ani in conditii deosebite pentru care se acorda reducerea varstei de pensionare cu 4 ani si 6 luni conform careia puteti iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 55 ani si 6 luni, adica aveti dreptul la aceasta pensie in 23 septembrie 2011, indeplinind si conditia ca la data pensionarii sa aveti stagiul complet de cotizare mai mare de 30 ani.
Puteti cere pensie anticipata partiala cu o anticipare de maxim 5 ani fata de 23 martie 2016 adica dupa 23 martie 2011, indeplinind si conditia ca la data pensionarii sa aveti stagiul total de cotizare mai mare de 30 ani.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii. In cazul dv aceasta diminuare va fi mica pentruca pentru perioada de 4 ani si 6 luni cu care s-a redus varsta de pensionare pentru grupa de munca nu se calculeaza diminuare.
Pentru nasterea si cresterea pana la 10 ani a 3 copii aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare dar aceasta reducere nu poate fi cumulate cu alte reduceri si in consecinta nu beneficiati de ea.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1