Subiect "Re: Pensia anticipata partiala" Deschis de la pensie la data: 08/12/2009 3:32am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Re: Pensia anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 08/12/2009 3:32am
Pentru Alina
1. In perioada dupa aprilie 2001 in care aveti certificate de la Casa de Pensii sumele care trebuie introduse in calcul sunt cele din coloana cu sumele contributive, care se completeaza in coloana salariu tarifar fara a mai completa nimic in coloanele de sporuri deoarece aceste sporuri sunt incluse in sumele contributive.
2. Nu va puneti probleme privind salariul net sau brut asa cum este precizat in legea 19/2000 deoarece in perioada 1 iulie 1977 – 31 decembrie 1990 sa lucrat numai cu salarii nete adica in acea perioada nu s-a perceput impozit la salariu. Dupa 1 ianuarie 1991 s-a lucrat cu salarii brute. Dv ignorati aceste precizari si completati sumele trecute in carnetul de munca pentruca acestea sunt corecte, nete sau brute, in functie de perioada.
3, 4. Am observat ca ati introdus corect sporul de vechime pana in aprilie 1992. Dupa aprilie 1992 legislatia prevedea ca toate sporurile sa fie incluse in salariul inscris in carnetul de munca. Deoarece nu toti angajatorii au respectat aceasta prevedere nu putem sa va precizam din ce data angajatorul mamei dv a introdus sporul in salariu. Ramane ca dv sa analizti sumele inscrise in carnetul de munca si sa evitati introducerea de doua ori a sporurilor. Asa cum am precizat la punctual 1 pe perioada cand aveti certificate de la Casa de Pensii sporurile sunt incluse sigur in sumele contributive si nu trebuie sa le introduceti separat.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1