Subiect "Re: Pensia anticipata partiala" Deschis de la pensie la data: 08/12/2009 4:11am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Re: Pensia anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 08/12/2009 4:11am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare,in 08 mai 2013 la varsta standard de pensionare de 64 ani si 7 luni, stagiul complet de cotizare de 34 ani si 2 luni si stagiul minim de 14 ani si 2 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001.
Pentru stagiul de 8 ani in gr II de munca se acorda un spor de vechime de 2 ani care se adauga la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul asimilat pentru stagiul military si realizati stagiul total de cotizare de 38 ani si 10 luni.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite si pentru stagiul in conditii deosebite de 8 ani se acorda reducerea varstei de pensionare cu 1 an si 6 luni conform careia puteti iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 63 ani si 1 luna, adica aveti dreptul la aceasta pensie din 08 mai 2011, indeplinind si conditia ca la data pensionarii sa aveti stagiul complet de cotizare mai mare de 34 ani si 2 luni.
Modul de determinare a sporului de vechime este explicat de noi pe forum la “Sporul de vechime”.
Am verificat datele introduse de dv in program si avem de facut urmatoarele observatii;
1. Trebuie sa introduceti sporul de vechime asa cum am aratat mai sus.
2. In pagina de intrare in program cu datele personale credem ca ati completat gresit cu “da” caseta “Ati lucrat in conditii speciale 25 ani”. Aceasta caseta se completeaza cu “da” de cei care au lucrat in grupa I de munca inainte de aprilie 2001 iar dupa aceasta data locul de munca a fost echivalat cu conditii spevciale conform legii 226/2006 sau o parte din stagiu in grupa I ca mai sus si completat pana la 25 ani dupa aprilie 2001 in conditii speciale conform aceleiasi legi.
3 Ati completat gresit salariul in luna februarie 2001.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1