Subiect "pensie anticipata" Deschis de Kemenes Emma la data: 08/12/2009 5:04am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata
Scris de: Kemenes Emma la data: 08/12/2009 5:04am
Gen:M
Data nasterii:3 ianuarie 1952
Stagiul de cotizare:39 ani 6 luni din care stagiu in conditii speciale /gr.I. 9 ani si 6 luni.
Alte date:
Intrebare:cand pot iesi in pensie anticipata partiala
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 08/13/2009 2:02am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in 03 ianuarie 2017 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa I a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 iar dupa aceasta data locurile de munca in aceasta grupa de munca au fost echivalate fie cu grupa conditii speciale prin legea 226/2006 fie cu grupa conditii deosebite prin Hotararea de Guvern 261/ 2001.
Pentru stagiul de 9 ani de gr I beneficiati de un spor de vechime de 4 ani si 6 luni care se adauga la stagiul de cotizare si rezulta un stagiu total de cotizare de 44 ani.
Stagiul dv in gr I echivalandu-se cu conditii speciale beneficiati de reducerea varstei standard de pensionare si a stagiului complet de cotizare cu 3 ani conform careea puteti iesi la pensie la limita de varsta in 03 ianuarie 2014.
Puteti cere pensie anticipata cu o anticipare de maxim 5 ani fata de 03 ianuarie 2017 adica dupa 03 ianuarie 2012, daca lucrati in continuare si realizati stagiul total de cotizare egal sau mai mare de 45 ani. Pensia anticipata nu se diminuiaza.
Daca nu mai lucrati, la aceiasi data (03 ianuarie 2012), puteti cere pensie anticipata partiala.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii. In cazul dv diminuarea va fi mica avand in vedere stagiul mare de cotizare si faptul ca pentru cei 3 ani de reducere a varstei de pensionare pentru grupa de munca nu se calculeaza diminuare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1