Subiect "calculul pensiei" Deschis de Piescu Petru la data: 08/12/2009 5:41am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calculul pensiei
Scris de: Piescu Petru la data: 08/12/2009 5:41am
Gen:M
Data nasterii:1.07.1945
Stagiul de cotizare: 41 ani 7 luni 17 zile conform deciziei primite /10.07.2009
Alte date: Dupa absolvirea facultatii am fost incadrat inginer ofiter activ in cadrul MAN timp de 7 ani 5 luni 1 zile. Din 01.1977 am trecut in rezerva si am lucrat ca inginer in cadrul economiei nationale. Din 08.2004 datorita unui accident vascular cerebral am fost pensionat medical. La 1.01.2009 am depus cerere pentru acordarea pensiei pentru limita de varsta.
Intrebare: Va felicit pentru realizarea programului gratuit de calcul al pensiei si va rog sa primiti multumirile noastre.
Incercand sa respect indicatiile primite am introdus datele personale si am obtinut un punctaj diferit cu 0,2 puncte fata de cel stabilit de casa de pensii.
Pentru perioada 1990 - 2004 am introdus sporurile primite, spor lucru noapte, spor toxicitate, spor vechime pentru care am adeverinte de la angajatori.
Pentru perioadele anterioare am aplicat sporurile de vechime aprobate cu caracter general pentru casele de pensii. Mentionez ca totusi in aceasta perioada am beneficiat de sporuri de vechime in procente mai mari decat cele aplicate de casa de pensii.
Va rog sa ma ajutati cu un sfat cum sa ma adresez pentru efectuarea unui calcul corect.
Re: calculul pensiei
Scris de: la pensie la data: 08/13/2009 4:53am
Pentru a dovedi ca a fost calculata gresit pensia nu este suficient sa explicati ca este o diferenta intre doua calcule ci sa aratati unde este eroarea. Aceasta poate fi in oricare din cele doua calcule. Pasii care trebuie sa-i urmati sunt urmatorii:
- Sa cereti la Casa de Pensii Buletinul de calcul al pensiei la limita de varsta care trebuia sa fie anexat la decizia de pensionare.
- Sa analizati comparativ ambele calcule si si sa decideti care calcul este gresit si unde este gresala.
-Daca gresala este in calculul Casei de Pensii trebuie sa depuneti o contestatie la Casa de Pensie in care sa explicati gresala. Deoarece aceasta contestatie nu este prevazuta in lege trebuie sa va bazati pe bunavointa celor de la Casa de Pensii pentru a analiza contestatia, iar daca acestia refuza atunci deschideti actiune in justitie (la Tribunalul Judetean sau de Sector)
Deoarece pentru a folosi calculul cu programul de “calcul pensie” de pe site-ul nostru ca element de comparatie este necesar ca acesta sa fie corect si acest scop am verificat si noi datele introduse de dv si avem urmatoarele observatii:
1. Perioada de facultate in care ati selectat “F” este neclara si este necesar ca sa o mai analizati dv inca o data.
2. Pe perioada cat ati lucrat ca ofiter activ ati selectat gresit codul “N” si corect este “-“. Codul N se selecteaza pe perioada lucrata in care nu este inscris salariul in carnetul de munca si in acest caz programul introduce in calcul salariul minim pe economie. Pe perioada lucrata ca ofiter nu trebuie introdus in calcul niciun salariu.
3. Nu am intalnit un caz asemanator dar avand in vedere ca perioada lucrata ca ofiter activ este recunoscuta ca vechime, noi credem ca sporul de vechime care trebuie introdus in program este urmatorul;
Intre aprilie 1977 – iulie 1979 5 %
Intre august 1979 – august 1983 7 %
Intre septembrie 1983 – iulie 1984 9 %
Intre august 1984 – iulie 1989 12 %
Intre august 1989 – martie 1992 15 %
4 . Pe perioada in care ati avut pensie de invaliditate in calculul pensiei la limita de varsta nu se selecteaza codul “P2” ci pe acea perioada trebuie introdus in calcul suma primita ca pensie de invaliditate.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1