Subiect "calcul pensie invaliditate" Deschis de Daniela Vasile la data: 08/12/2009 12:45pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie invaliditate
Scris de: Daniela Vasile la data: 08/12/2009 12:45pm
Gen:F
Data nasterii:1955 sept 6
Stagiul de cotizare:25 si 10 luni-1 aug 1974 pina 1.iunie 2ooo
Alte date:1 iunie 2000-pensie invaliditate gr.2 pina 1 iunie 2010-revizie la comisie
Intrebare:In programul de calcul din iunie 2000 trec P2 si suma pensiei sau doar P2 ?Pot sa trec la salaru tarifar totalul ;salariul +
sporuri?Toata suma pt care am platit pt pensie?Sau trebuie sa completez la fiecare rubrica?Vreau sa stiu care pensie va fi mai avantajoasa cind voi trece la limita de virsta.
Re: calcul pensie invaliditate
Scris de: la pensie la data: 08/13/2009 7:02am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 06 septembrie 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
- Pentru calculul pensiei de invaliditate (verificarea pensiei pe care o aveti) dupa iunie 2000 completati pana la stagiu de 30 ani (iulie 2004) codul “P2” fara a mai completa ceva in coloana de salariu.
-Pentru calculul pensiei la limita de varsta dupa iunie 2000 treceti numai suma primita ca pensie de invaliditate.
- Puteti completa in program in coloana salariu toata suma pentru care ati platit contributie (salariu + sporuri) fara a mai completa nimic in coloana salarii.
- Deoarece prin decizia de (recalculare) pensie de invaliditate vi s-a acordat un stagiu potential de cca 4 ani si 2 luni presupunem ca pensia la limita de varsta va fi mai mare. Pentru un calcul exact ne-ar trebui si alte date.
Dumneavoastra puteti singura sa va calculati pensia la limita de varsta asa cum aratat mai sus, adica completand in loc de salariu valoarea pensiei de invaliditate dupa iunie 2000 pana in august 2015.
Re: calcul pensie invaliditate
Scris de: Daniela Vasile la data: 08/13/2009 11:04am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Va multumesc pentru raspuns.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1