Subiect "pensia anticipata" Deschis de cristina simu la data: 08/12/2009 1:40pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensia anticipata
Scris de: cristina simu la data: 08/12/2009 1:40pm
Gen:F-stagiu militar in cadryl facultatii
Data nasterii:29 martie 1953
Stagiul de cotizare:34 ani
Alte date:am inceput in invatamant in anul 1976 la 1 septembrie si doi ani pe langa orele de ci\urs am fost retribuita si bibliotecara
Intrebare:daca ies acum in anul scolar 2009-2010 cate procente am penalizare la pensie si eventual ce suma este pensia mea?dar daca ies in 2012 cu data de 1 septembrie ce pensie o sa ma?si actala lege a pensiei este valabila pana in 2012 si nu se va schimba pt.cei din 1953
Re: pensia anticipata
Scris de: la pensie la data: 08/13/2009 7:40am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru calitatea de cadru didactic, in 29 iulie 2012 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 4 luni si stagiul complet de cotizare de 28 ani si 8 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Daca aveti un stagiu minim de 25 ani in calitate de cadru didactic aveti dreptul conform art 127 din legea 128/1997, Statutul personalului didactic, sa cereti pensie la limita de varsta cu 3 ani inainte de data de mai sus adica din 29 iulie 2009. Aceasta pensie nu se penalizeaza.
Valoarea pensiei nu putem sa o apreciem deoarece aceasta depinde nu numai de stagiul de cotizare ci si de salariile avute pe tot stagiu de cotizare.
Daca va pensionati peste 3 ani pensia va fi mai mare deoarece creste si stagiul de cotizare si prin aceasta si punctajul pensiei.
Nu putem sa apreciem noi cum va fi modificata legea pensiilor in viitor. Se prevede ca legea pensiilor sa fie modificata din aceasta toamna in vederea elaborarii unei legi unice de pensionare care sa includa si sectorul militar si cel juridic. Aceasta lege unica este prevazut a intra in vigoare din 1 ianuarie 2010 si nu stim ce prevederi va avea.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1