Subiect "calcul pensie" Deschis de Dodea Alexandru la data: 01/27/2024 2:08am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie
Scris de: Dodea Alexandru la data: 01/27/2024 2:08am
Gen:m
Data nasterii:19.03.1955
Stagiul de cotizare:numa de puncte
Alte date:
Intrebare:La 1 septembrie pensia va veni calculată luindu-se In considerare numărul total de puncte din decizia de pensionare (pentru cei deja pensionați) sau se va scădea numărul aferent indicelui de corecție din aceeași decizie . Mulțumesc
Re: calcul pensie
Scris de: GicaH la data: 01/27/2024 5:50am
Dodea Alexandru :
Gen:m
Data nasterii:19.03.1955
Stagiul de cotizare:numa de puncte
Alte date:
Intrebare:La 1 septembrie pensia va veni calculată luindu-se In considerare numărul total de puncte din decizia de pensionare (pentru cei deja pensionați) sau se va scădea numărul aferent indicelui de corecție din aceeași decizie . Mulțumesc


Așa cum ați spus, pentru numar total de puncte realizate si puncte stabilitate peste 25 ani...
Re: calcul pensie
Scris de: petrica la data: 01/27/2024 12:56pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:După părerea mea, pensia se va recalcula în totalitate, iar celor cărora le va rezulta un punctaj mai mic, nu li se va modifica pensia actuală. Există 3 situații care scad punctajul, 1. indicele de corecție care nu se regăsește în noua lege, 2. punctajul aferent perioadelor asimilate, adică armata și facultatea, făcute după 1 aprilie 2001, astfel că în noua lege se dau 0,25 puncte, în loc de 25% din câştigul salarial mediu brut lunar din perioadele respective, 3. cei care au grupa a doua de muncă și cărora li s-a majorat punctajul lunar realizat în perioadele respective cu 25% (din punctajul obținut în luna respectivă) și cei cu grupa întâi cărora li s-a majorat punctajul cu 50% (din punctajul obținut în luna respectivă), vor avea o surpriză, vor primi doar 0,25 puncte, respectiv 0,5 puncte și nimic mai mult.
Re: calcul pensie
Scris de: Alexandru Dodea la data: 01/28/2024 9:54am
Gen:m
Data nasterii:19.03.55
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Asta ar insemna ca toate pensiile aflate in plata sa se recalculeze de la zero. Parerea mea este ca este imposibil si nu este conform legii pensiilor de acum care spune ca se iau in calcul punctele toate deja calculate si se inmultesc cu 61 .
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 01/29/2024 3:16am
Asa cum am raspuns mai inainte din prevederile noii legi a pensiilor, 360/2023, noi am inteles ca pensiile in plata la data intrarii in vigoare a acesteea se vor recalcula astfel :
1- Conform art 154 alin (1) din noua lege a pensiilor la intrarea in vigoare a acesteea se va acorda un punctaj anual nou care inmultit cu valoarea punctului de referinta sa rezulte o valoare neschimbata a pensiei in plata.
2- Conform art 154 alin (2) din noua lege a pensiilor in timp de 6 luni de la intrarea in vigoare a acesteea pensiile se vor recalcula conform prevederilor acestei legi. Cum vor fi recalculate asteptam sa vedem precizarile din Normele de aplicare.
Daca prin aceasta recalculare rezulta o valoare a pensiei mai mica decat cea in plata se va mentine valoarea pensiei in plata.
3. Conform art 155 alin (1) din noua lege a pensiilor 360/2023 in timp de 6 luni de la intrarea in vigoare a acesteea se vor recalcula pensiile celor care depun adeverinte cu salarii brute realizate in perioada inainte de aprilie 2001. Cum vor fi recalculate asteptam sa vedem precizarile din Normele de aplicare.
Re: calcul pensie
Scris de: Alexandru Dodea la data: 01/31/2024 3:48am
Gen:M
Data nasterii:19.03.1955
Stagiul de cotizare:numar de ouncte
Alte date:
Intrebare:Va rog sa ma scuzati dar in acest caz majoritatea pensiilor aflate in plata la 1 septemrie par a ramane neschibate. Daca P este pensia impart la 81 si apoi inmultesc cu 81. Deci cuantumul ramane neschibat.
Credeti ca o data cu aparitia metodologiei de calcul se va publica si modul de calcul ?

Multumesc
Re: calcul pensie
Scris de: Ion la data: 01/31/2024 6:12am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:art. 154 se refera la agricultori.
Art 144 coorborat cu art. 155 sunt articolele care stabilesc modul de calcul al pensiilor asa înțeleg eu.
Rămâne sa vedem normele.
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 01/31/2024 7:43am
Domnul Ion are dreptate.
Art 154 alin (1) din noua lege a pensiilor se refera la cei care au lucrat in agricultura .
Ramane de vazut cum vor fi recalculate si in ce perioada de la intrarea in vigoare a noii legi a pensiilor.
Reprezentantii politici promit ca la data intrarii in vigoare a noii legi a pensiilor pensiile in plata vor fi platite recalculate.
Re: calcul pensie
Scris de: ion la data: 01/31/2024 10:10am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Recalcularea pensiilor se va face in conformitate cu art.144 (1) și (2).
Dispare indicele de corecție.Acesta nu influențează punctajele medii anuale!
Se vor lua în considerare suma tuturor punctajelor medii anuale la care se adaugă punctele de stabilitate unice pentru fiecare.
Întrebarea este dacă la punctele de stabilitate și implicit la punctsjul total se adaugă și sporul(anii) de la grupe .După părerea mea NU!
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 01/31/2024 10:49am
De acord cu dv cu diferenta ca noi credem ca la ultima dv intrebare raspunsul este da, pentruca altfel nu vedem rostul prevederii de la art 15 aliniatele (1) si (2) .
Re: calcul pensie
Scris de: Ion la data: 01/31/2024 11:17am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Art. 15 face referire la reducerea vârstei de pensionare pentru cei care au lucrat în condiții deosebite și speciale gr 1 și 2, cu acele perioade suplimentare 4 luni respectiv 6 luni pentru fiecare an lucrat.
Art 3 (r) definește Stagiul de cotizare contributiv.
Punctele de stabilitate se acordă numai pe baza stagiului de cotizare contributiv. Pentru aceste perioade suplimentare nu s-au plătit contribuții . Asa am înțeles din lege.
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 01/31/2024 12:13pm
Argumentele dv sunt corecte totusi sa asteptam Normele de aplicare ale noii legi si daca acestea nu aduc lamuriri vom vedea la recalculare cum este corect.
Apreciez mult logica dv si astept si in alte ocazii un dialog constructiv.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1