Subiect "Nelamurire" Deschis de Adriana Cuciureanu la data: 08/14/2009 3:20am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Nelamurire
Scris de: Adriana Cuciureanu la data: 08/14/2009 3:20am
Gen: F
Data nasterii: 13.04.1953
Stagiul de cotizare:38
Alte date:
Intrebare:Din acesti ani, 8 dintre ei au fost pensie de boala. As dori sa stiu, in acest moment in ce condii pot iesi la pensie anticipata.
Re: Nelamurire
Scris de: la pensie la data: 08/17/2009 8:00am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 13 septembrie 2012 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 5 luni si stagiul complet de cotizare de 28 ani si 10 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Puteati cere pensie anticipata partiala cu o anticipare de maxim 5 ani fata de 13 septembrie 2012 adica dupa 13 septembrie 2007, pentru aceasta se mai impune conditia ca stagiul de cotizare sa fie mai mare de 28 ani si 10 luni fara a lua in calcul perioada cat ati beneficiat de pensie de invaliditate, conditie pe care presupunem ca o indepliniti.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii. Daca cereti pensie anticipata partiala incepand cu 13 septembrie 2009 pentru o anticipare de 36 luni si cu stagiul de cotizare mai mare cu 1 an fata de stagiul complet de cotizare pensia anticipata partiala va fi mai mica decat pensia de invaliditate, pe care o aveti acum, cu 16,2 %.
In aceste conditii nu vedem motivul pentru care trebuie sa cereti pensie anticipata partiala deoarece dupa calculele noastre nu mai sunteti obligata sa va prezentati anual la comisia de expetiza.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1