Subiect "Trecere de la pensie invaliditate gr 2 la pensie limita de vârstă" Deschis de Dorin la data: 01/30/2024 3:29am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Trecere de la pensie invaliditate gr 2 la pensie limita de vârstă
Scris de: Dorin la data: 01/30/2024 3:29am
Gen:M
Data nasterii:23.08.1959
Stagiul de cotizare:
Alte date:Pensionar invaliditate gr 2 din 08.2014.
Punctaj 94,4931 din care 0,1252 pentru stagiu potențial.
Intrebare:La trecerea la pensie pentru limita de vârstă se vor adăuga punctele pentru perioada din 2014 până în 2024 calculate în funcție de valoarea pensiei de invaliditate(aproximativ 8,5 puncte) în conformitate cu actuala lege și se vor scade punctele oferite pentru stagiu potențial ?
Ce se va întâmpla după 01 septembrie când intră în vigoare noua lege ?
Re: Trecere de la pensie invaliditate gr 2 la pensie limita de vârstă
Scris de: la pensie la data: 01/31/2024 1:06am
Dv indepliniti conditiile de trecere de la pensia de invaliditate la pensie pentru limita de varsta in data de 23 august 2024 si atunci pensia va fi recalculata conform prevederilor actualei legi a pensiilor 263/2010 adica :
- se va scadea punctajul aferent stagiului potential.
In aceasta privinta avem o observatie si anume ca punctajul total mentionat de dv reprezinta suma punctajelor anuale iar punctajul mentionat de dv pentru stagiul potential reprezinta crestere a punctajului mediu anual datorita punctajul potential. Adica punctajul potential care se scade este 0,1252 X 35 = 4,8 puncte
- se va adauga un punctaj aferent perioadei in care ati beneficiat de pensie de invaliditate luand in calcul valoarea pensiei de invaliditate de care ati beneficiat.
La intrarea in vigoare a noii legi a pensiilor 360/2023 pensiile in plata vor fi recalculate conform prevederilor acestei legi.
Din pacate in privinta modului de calcul "conform prevederilor noii legi a pensiilor" avem fiecare cate o varianta si asteptam Normele de aplicare ale noii legi pentru a vedea care este varianta corecta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1