Subiect "impozit pensie" Deschis de Apostol Petru la data: 01/30/2024 2:23pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
impozit pensie
Scris de: Apostol Petru la data: 01/30/2024 2:23pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
pensie egal venit?
serios?
rog sa nu citati art. 99 din cod fiscal 2024...
Pensiile din minunata UE sunt considerate tot VENIT?...sunt impozitate?
Colegii mei deja beneficiari de PENSIE Italia nu au nicio retinere la sursa!
Cum asa?
Re: impozit pensie
Scris de: la pensie la data: 01/31/2024 2:34am
Credem ca glumiti.
Codul fiscal este o lege, Legea 227/2015 iar in art 1 din Constitutia Romaniei este prevazut ca in Romania respectarea legilor este obligatorie.
Daca vreti sa glumim va spunem ca presupunem ca ne scrieti din Italia cu pseudonim!
Re: impozit pensie
Scris de: Apostol Petru la data: 01/31/2024 2:34pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Prietene...
din Romania scriu...
am colegi de serviciu, care beneficiaza de pensie din Italia
net, daca pricepi ce inseamna, primesc ceea ce scrie pe "fluturas"
Nicaieri, in UE, pensia nu este VENIT IMPOZABIL...te rog sa ma contrazici cu argumente, bineinteles...bag de seama ca esti un minunat functionar de pe la minister, altfel nu-mi explic inversunarea fata de realitatea "reala", vorba lu' Nea Iancu(sic!)
Re: impozit pensie
Scris de: la pensie la data: 02/01/2024 3:26am
Dupa cum se vede nici eu si nici dv nu ne pricepem la ghicit.
Nu sunt nici functionar si nici inversunat impotriva eliminarii impozitului pe pensie.
In privinta functionarilor de la minister am cunoscut si functionari asa cum presupuneti dv dar si profesionisti
In privinta impozitului, daca s-ar elimina complet, nu stiu cat v-ati bucura dv dar eu m-as bucura mult pentruca as beneficia de o asemenea masura.
Re: impozit pensie
Scris de: Carmen Covaci la data: 02/22/2024 4:22pm
Apostol Petru :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Prietene...
din Romania scriu...
am colegi de serviciu, care beneficiaza de pensie din Italia
net, daca pricepi ce inseamna, primesc ceea ce scrie pe "fluturas"
Nicaieri, in UE, pensia nu este VENIT IMPOZABIL...te rog sa ma contrazici cu argumente, bineinteles...bag de seama ca esti un minunat functionar de pe la minister, altfel nu-mi explic inversunarea fata de realitatea "reala", vorba lu' Nea Iancu(sic!)

Bună seara, vă scriu din Italia.
Din păcate trebuie să vă contrazic:în Italia toate veniturile se impozitează, inclusiv pensiile! Până la 15000€/an impozitul e 23%.Între 15000-28000€ e 25%,între 28000-50000€ e 35% iar toate pensiile peste 50000€ se impozitează cu 43%.Colegii dvs bineînțeles că primesc în fluturaș pensiile la net, deja impozitate. Când se face declarația anuală de venit (730) se face regularizarea și se vede dacă a plătit mai mult sau mai puțin impozit.(deci are de dat sau de luat bani de la stat) Din cauza taxelor foarte mari din Italia, mulți pensionari pleacă la pensie în alte țări care au taxări mai mici.(România, Bulgaria, Grecia, Tunisia, Portugalia etc) De exemplu în România plătesc doar 10% impozit.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1