Subiect "Puncte pensie" Deschis de Dany la data: 01/31/2024 8:22am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Puncte pensie
Scris de: Dany la data: 01/31/2024 8:22am
Gen:M
Data nasterii:04.03.1965
Stagiul de cotizare:34
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua,
Am solicitat creare cont la Casa de pensii publice si in urma analizei documentului privind stagiile lunare realizate dupa 04.2001, am constatat ca nr. puncte care se obtine impartind venituri totale/salariu mediu brut nu se respecta in totalitate. Deasemenea lipseste cate 1 luna din an in care am avut venituri si nu apar.
Cum se calculeaza corect si cum ar trebui sa procedez pentru neregulile constatate ?
Re: Puncte pensie
Scris de: GicaH la data: 01/31/2024 8:54am
Dany :
Gen:M
Data nasterii:04.03.1965
Stagiul de cotizare:34
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua,
Am solicitat creare cont la Casa de pensii publice si in urma analizei documentului privind stagiile lunare realizate dupa 04.2001, am constatat ca nr. puncte care se obtine impartind venituri totale/salariu mediu brut nu se respecta in totalitate. Deasemenea lipseste cate 1 luna din an in care am avut venituri si nu apar.
Cum se calculeaza corect si cum ar trebui sa procedez pentru neregulile constatate ?


Cereti pe cont si raport angajatori, apoi luati legătura cu angajatorul si cereți lamuriri pe perioada in care va
lipsesc lunile. Faceți totul scris.
Re: Puncte pensie
Scris de: GicaH la data: 01/31/2024 8:58am
GicaH :
Dany :
Gen:M
Data nasterii:04.03.1965
Stagiul de cotizare:34
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua,
Am solicitat creare cont la Casa de pensii publice si in urma analizei documentului privind stagiile lunare realizate dupa 04.2001, am constatat ca nr. puncte care se obtine impartind venituri totale/salariu mediu brut nu se respecta in totalitate. Deasemenea lipseste cate 1 luna din an in care am avut venituri si nu apar.
Cum se calculeaza corect si cum ar trebui sa procedez pentru neregulile constatate ?


Cereti pe cont si raport angajatori, apoi luati legătura cu angajatorul si cereți lamuriri pe perioada in care va
lipsesc lunile. Faceți totul scris.


"Declaratii nominale depuse de angajatorii dumneavoastră", se numește raportul.
Re: Puncte pensie
Scris de: Dany la data: 02/01/2024 1:10am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Am inteles, dar referitor la punctaj? Unele sunt ok, altele nu
Re: Puncte pensie
Scris de: Dany la data: 02/02/2024 5:32am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Imi puteti spune daca gresesc calculul?
Re: Puncte pensie
Scris de: la pensie la data: 02/02/2024 10:55am
Am verificat datele introduse de dv in programul deschis pe numele dv si avem urmatoarele observatii :
In perioada mai 1990 - februarie 1992 ati introdus in coloanele sporuri in % si in suma fixa date pe care nu le putem verificadaca sunt corecte. Comparatile dv cu cele din contul individual de la Casa de pensii.
2. Nu ati introdus sporul de vechime inainte de 01 aprilie 1992, care se acorda automat, asa cum explicam noi pe forum la pagina de la adresa de mai jos:
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Corect pentru dv este urmatorul spor de vechime
Intre octombrie 1990 - martie 1992 3 %.
3. In lunile iulie, august si septembrie 2005 ati introdus gresit salariu in lei vechi (ROL) nu in lei noi (RON) asa cum indicam noi.
4. Verificati daca lunile selectate ca fiind lucrate in Gr I de munca, intercalate printre cele lucrate in GR II, sunt selectate corect.
Re: Puncte pensie
Scris de: Ioni la data: 02/02/2024 3:10pm
Daca cotizati si la pilonul II de pensii, atunci e posibil ca de aici sa vina diferenta la punctele lunare acumulate, deoarece acestea sunt ajustate cu contributia la pilonul II.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1