Subiect "Stagiu suplimentar grupe" Deschis de Paladi Elena la data: 02/02/2024 4:31am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Stagiu suplimentar grupe
Scris de: Paladi Elena la data: 02/02/2024 4:31am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare Bună ziua!
Personal nu ințeleg care mai e rostul stagiului suplimentar de la grupe dacă nu-l putem folosi, pe acuala lege măcar intră in stagiul complet, pe viitoare lege intră la fel in stagiul complet dar e condiționat de stagiul complet contributiv
Adică o persoană care in august are 30 de ani lucrati din care 10 in condiții speciale și are vârsta de pensionare, iese la pensie, iar altă persoană care in septembrie ar indeplini conditiile, nu iese fiindcă nu are 35 de ani lucrați efectiv?
Cum stagiul de la grupe nu este pe nicio lege contributiv, mai este vreo speranță să fie recunoscut in cei 35 contributivi?
Re: Stagiu suplimentar grupe
Scris de: la pensie la data: 02/02/2024 10:04am
Asa gandim si noi, insa mai avem o speranta ca prin Normele de aplicare a noii legi 360/2023 sa fie aduse unele clarificari.
Re: Stagiu suplimentar grupe
Scris de: petrica la data: 02/03/2024 10:06am
Paladi Elena :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare Bună ziua!
Personal nu ințeleg care mai e rostul stagiului suplimentar de la grupe dacă nu-l putem folosi, pe acuala lege măcar intră in stagiul complet, pe viitoare lege intră la fel in stagiul complet dar e condiționat de stagiul complet contributiv
Adică o persoană care in august are 30 de ani lucrati din care 10 in condiții speciale și are vârsta de pensionare, iese la pensie, iar altă persoană care in septembrie ar indeplini conditiile, nu iese fiindcă nu are 35 de ani lucrați efectiv?
Cum stagiul de la grupe nu este pe nicio lege contributiv, mai este vreo speranță să fie recunoscut in cei 35 contributivi?
Iată ce spune Articolul 88 din noua lege a pensiilor 360: Aliniatul (1) "Persoanele care au desfășurat activități în locuri de muncă încadrate în grupele I și a II-a de muncă, potrivit legislației anterioare datei de 1 aprilie 2001, cele care au desfășurat activități în locuri de muncă încadrate în condiții deosebite sau condiții speciale, beneficiază de un număr suplimentar de puncte, după cum urmează:a) 0,25 puncte pentru fiecare lună în care au desfășurat activități în locuri încadrate în grupa a II-a de muncă, potrivit legislației anterioare datei de 1 aprilie 2001, sau în locuri de muncă încadrate în condiții deosebite, potrivit legii;b) 0,50 puncte pentru fiecare lună în care au desfășurat activități în locuri încadrate în grupa I de muncă, potrivit legislației anterioare datei de 1 aprilie 2001, sau în locuri de muncă încadrate în condiții speciale, potrivit legii." Iar pentru reducerea vârstelor standard de pensionare a persoanelor ce au grupa I și II de muncă vă rog consultați articolul 48 din această lege. Așadar pentru fiecare an stat acasă (datorită grupei întâi) vi se acordă un punct.
Re: Stagiu suplimentar grupe
Scris de: la pensie la data: 02/03/2024 10:40am
Doamna Paladi intreaba la ce folosesc stagiile de cotizare suplimentare acordate conform art 15 din noua lege a pensiilor 360/2023 daca acestea nu sunt considerate stagii de cotizare contributive.
Re: Stagiu suplimentar grupe
Scris de: Paladi Elena la data: 02/03/2024 12:05pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Domnule,eu nu am stat acasă,am ales să lucrez in acele condiții punându-mi sănătatea în pericol,tocmai pentru acele beneficii
Comentariu dvs e ironic și nu văd de ce v-ați băgat in discuție neinvitat,dacă ați lucrat numai in condiții normale să fiți sănătos! Că moderator in acest grup nu sunteți!
Domnule moderator, vă multumesc pentru răspuns și sper ca Normele să normalizeze situația!
Vă mulțumesc pentru timpul alocat, să auzim de bine!
Re: Stagiu suplimentar grupe
Scris de: Iftene Ovidiu la data: 02/04/2024 5:23am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare
Dl Petrica se baga in discutie ori din ironie ori nu cunoaste legile , s-ai amintim noi ca o persoana care lucreaza in grupe superioare de munca are 3 beneficii majore , primeste spor de grupa suplimentar(ani in plus), primeste reducerea varstei de pensionare si o majorare a salariului toate astea conform legilor , deci orice persoana care a lucrat in grupe superioare de munca trebuie sa beneficieze de aceste 3 drepturi chiar daca legea se schimba pt ca acele articole care acorda grupe cu cel care le taie se vor contrazice si se ajunge la tribunal. Eu am pus exact aceeasi intrebare ca a dnei Paladi si dl Petrica a copiat acelasi raspuns partial gresit.
Re: Stagiu suplimentar grupe
Scris de: petre la data: 02/05/2024 12:49am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna ziua , aseara am ascultat o pe Dna Ministra la un post TV, in legatura cu ''stagiul suplimentar de grupa '' a spus clar ca se ia in considerare la punctele de stabilitate
Expl -la 11 ani gr II, am primit 2,9 ani ,(conform legilor in vigoare la data respectiva), stagiul suplimentar ,care s a adaugat la stagiul total, plus punctajul aferent !
Re: Stagiu suplimentar grupe
Scris de: la pensie la data: 02/05/2024 2:59am
Este o veste buna.
Totusi asteptam Normele de aplicare ale noii legi a pensiilor ca sa avem o baza legala scrisa, dar care sa mentioneze ca acest stagiu suplimentar este considerat contributiv si poate fi folosit si pentru reducerea varstei de pensionare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1