Subiect "Puncte de fidelitate" Deschis de Cornelia la data: 02/04/2024 4:26am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Puncte de fidelitate
Scris de: Cornelia la data: 02/04/2024 4:26am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna ziua,
Am conform Deciziei de pensie, 41 de puncte. Incluzând punctele :3 ani șomaj, 3 ani facultate, 13 ani gr .2) Dacă în urma recalculării îmi iese un punctaj mai mic, punctele de fidelitate se raportează la punctajul recalculat? Înțeleg ca pensia în plată nu se va schimba.
Re: Puncte de fidelitate
Scris de: GicaH la data: 02/04/2024 5:16am
Cornelia :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna ziua,
Am conform Deciziei de pensie, 41 de puncte. Incluzând punctele :3 ani șomaj, 3 ani facultate, 13 ani gr .2) Dacă în urma recalculării îmi iese un punctaj mai mic, punctele de fidelitate se raportează la punctajul recalculat? Înțeleg ca pensia în plată nu se va schimba.


Nu există pincte de fidelitate, ci puncte de stabilitate, acestea calculandu-se la stagiul/vechimea de peste 25 ani contributivi. Anii de somaj, facultate si cred ca si anii de stagiu suplimentar pentru grupa nu se consideră contributivi.
Dar, mai sigur veți fi dupa publicarea Normelor Metodologice de aplicare a Legii 360/2023.
Re: Puncte de fidelitate
Scris de: la pensie la data: 02/04/2024 8:05am
Raspunsul domnului Gica este corect in privinta clarificarilor pe care asteptam sa le aduca Normele de aplicare ale noii legi a pensiilor 360/2023.
Noi consideram ca ar trebui ca la calculul punctelor de stabilitate sa fie luate in calcul si perioada de somaj, in care s-a platit contributie si stagiul de cotizare suplimentar acordat pentru perioada lucrata in grupa de munca.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1