Subiect "Vechime" Deschis de Ela la data: 02/08/2024 10:04am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Vechime
Scris de: Ela la data: 02/08/2024 10:04am
Gen: F
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua!
Sunt nelamurita cu un aspect: am participat timp de 8 zile la greva. Lidera de sindicat a specificat ca aceste zile nu se vor taia din vechimea in munca.
Din pacate s-au taiat 12 zile calendaristice echivalente celor 8 zile de grava.

Este legal?

Va multumesc!
Re: Vechime
Scris de: la pensie la data: 02/08/2024 12:42pm
Regretam ca trebuie sa va spunem ca intrebarea dv nu se refera la legislatia pensiilor ci la legislatia muncii pe care nu o urmarim.
Va sfatuim sa va adresati unui avocat specializat in legislatia muncii..
Re: Vechime
Scris de: Nicu la data: 02/09/2024 4:13am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Foarte probabil se aplica acelasi "tratament" zilelor de greva ca si zilelor de concediu medical.O zi de CM echivaleaza cu 1,4xxxx zile calendaristice, asa si ziua de greva. Asta in ce priveste "vechimea"= stagiul de cotizare.
Este o parere si trebuie tratata ca atare, cu titlu informativ.
Re: Vechime
Scris de: Ela la data: 02/09/2024 5:59am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Va multumesc!
Re: Vechime
Scris de: Ela la data: 02/09/2024 10:32am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Revin cu o intrebare: sunt pensionata din septembrie 2023, cu o pensie anticipata partiala.
Cu noua lege care va intra in vigoare mi se va considera diminuarea varstei de pensionare cu 6 luni, dat fiind faptul ca am nascut un copil?
Pensia la limita de varsta va fi la 62 ani si 10 luni in 2028.

Se vor scadea 6 luni?

Va multumesc anticipat!
Re: Vechime
Scris de: la pensie la data: 02/10/2024 9:29am
La intrarea in vigoare a noii legi a pensiilor 360/2023 veti beneficia de urmatoarele drepturi :
Recalcularea pensiei prin
- Mentinerea punctajului anual realizat, din decizia de pensionare cu pensie anticipata partiala.
- Acordarea unnul punctaj de stabilitate calculat in functie de stagiul de cotizare contributiv realizat
- Eliminarea indicelui de corectie.
- Mentinerea procentului de diminuare a pensiei.
Este foarte probabil ca in cazul dv, prin recalculare sa rezulte o valoare a pensiei mai mica si in acest caz se va mentine in continuare valoarea pensiei in plata.
Vi se acorda reducerea varstei de pensionare cu 6 luni daca ati nascut si crescut pana la varsta de 16 ani a unui copil.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1