Subiect "cumparare vechime" Deschis de elena la data: 02/09/2024 4:39am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cumparare vechime
Scris de: elena la data: 02/09/2024 4:39am
Gen:F
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna ziua, va rog sa ma ajutati in urmatoarea situatie
Prietena mea, cetatean roman stabilit in Germania de 34 ani, in varsta de 64 de ani, a lucrat in Romania 11 ani si 7 luni si nu a depus dosarul de pensionare pentru limita de varsta. Intrebarea este daca poate sa cumpere vechime 3 ani si 5 luni avand in vedere ca nu are domiciliul stabil in Romania si a depasit limita de varsta pentru pensionare. Va multumesc
Re: cumparare vechime
Scris de: Nicolae la data: 02/09/2024 11:07am
elena :
Gen:F
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna ziua, va rog sa ma ajutati in urmatoarea situatie
Prietena mea, cetatean roman stabilit in Germania de 34 ani, in varsta de 64 de ani, a lucrat in Romania 11 ani si 7 luni si nu a depus dosarul de pensionare pentru limita de varsta. Intrebarea este daca poate sa cumpere vechime 3 ani si 5 luni avand in vedere ca nu are domiciliul stabil in Romania si a depasit limita de varsta pentru pensionare. Va multumesc


Cred ca prietena are stagiu in Germania si in acest caz nu are nevoie sa cumpere vechime pentru pensionare in Romania, deoarece, in conformitate cu legislatia UE cei 11 ani lucrati in RO se cumuleaza cu anii lucrati in Germania, pensia in RO calculandu-se pentru perioada lucrata. Trebuie sa se adreseze la autoritatea respectiva la domiciliul din Germania sau la Casa Teritoriala de Pensii din judetul unde a avut ultimul domiciliu...
Re: cumparare vechime
Scris de: la pensie la data: 02/10/2024 7:51am
Stagiul minim de cotizare necesar pentru pensie pentru limita de varsta este de 15 ani
Daca persoana respectiva are perioade lucrate cu contract de munca in Germania, acest stagiu poate fi cumulat cu cel lucrat in Romania pentru obtinerea unei pensii comunitare, asa cum precizeaza domnul Nicolae.
Daca nu are stagiu de cotizare in Germania completarea stagiului de cotizare din Romania se poate face prin contract de asigurare sociala incheiat cu Casa de pensii pe perioada viitoare, pe perioada caruia se plateste o contributie de asigurare sociala de 25 % pentru salariul lunar minim pe economie care acum este de 3300 lei. Deci se plateste 825 lei lunar. Acest tip de contract se poate incheia conform legii pensiilor 263/2010 si poate fi incheiat cat este in vigoare aceasta lege. Acest tip de contract are dezavantajul ca stagiul de cotizare cumparat poate fi valorificat numai la sfarsitul perioadei asigurate.
Acest tip de contract poate fi incheiat de catre persoana respectiva sau de o alta persoana cu domiciliul in Romania, mandatata prin procura.
Este prevazut ca incepand cu data de 01 septembrie 2024 actuala lege a pensiilor 263/2010 sa fie inlocuita cu noua lege a pensiilor 360/2023 care aparent nu va modifica conditiile de incheiere a acestui contract. Urmeaza sa vedem si prevederile Normelor de aplicare ale acestei legi care vor fi
Re: cumparare vechime
Scris de: elena la data: 02/13/2024 3:37am
la pensie :
Stagiul minim de cotizare necesar pentru pensie pentru limita de varsta este de 15 ani
Daca persoana respectiva are perioade lucrate cu contract de munca in Germania, acest stagiu poate fi cumulat cu cel lucrat in Romania pentru obtinerea unei pensii comunitare, asa cum precizeaza domnul Nicolae.
Daca nu are stagiu de cotizare in Germania completarea stagiului de cotizare din Romania se poate face prin contract de asigurare sociala incheiat cu Casa de pensii pe perioada viitoare, pe perioada caruia se plateste o contributie de asigurare sociala de 25 % pentru salariul lunar minim pe economie care acum este de 3300 lei. Deci se plateste 825 lei lunar. Acest tip de contract se poate incheia conform legii pensiilor 263/2010 si poate fi incheiat cat este in vigoare aceasta lege. Acest tip de contract are dezavantajul ca stagiul de cotizare cumparat poate fi valorificat numai la sfarsitul perioadei asigurate.
Acest tip de contract poate fi incheiat de catre persoana respectiva sau de o alta persoana cu domiciliul in Romania, mandatata prin procura.
Este prevazut ca incepand cu data de 01 septembrie 2024 actuala lege a pensiilor 263/2010 sa fie inlocuita cu noua lege a pensiilor 360/2023 care aparent nu va modifica conditiile de incheiere a acestui contract. Urmeaza sa vedem si prevederile Normelor de aplicare ale acestei legi care vor fi
Va multumesc pentru raspuns. Prietena mea are Decizie de respingere a dosarului de pensie de catre Casa de pensii din Romania deoarece anii lucrati in Germania au fost pe microjob iar contributia a fost platita de angajator. Ea nu a platit din banii ei asigurarea pentru ca nu exista obligativitatea acesteia in Germania. In Romania se considera ca nu a contribuit in Germania, desi statul German recunoaste acesti ani si ii da pensie de 65 euro. Daca statul Roman nu recunoaste acesti ani lucrati in Germania se poate cumpara vechime de 3 ani si 7 luni cat ii mai trebuie din perioada lucrata in Germania?
Va multumesc inca o data pentru sfaturi.
Re: cumparare vechime
Scris de: la pensie la data: 02/13/2024 4:38am
Am explicat mai sus cum se poate cumpara acest stagiu.
Pentru alte precizari adresati-va Casei de pensii teritoriale de care apartine domiciliul dv.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1