Subiect "Noua Legea a pensiilor 360 29/11/2023" Deschis de Mihai Dinu la data: 02/10/2024 12:29pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Noua Legea a pensiilor 360 29/11/2023
Scris de: Mihai Dinu la data: 02/10/2024 12:29pm
Gen:M
Data nasterii:05.07.1959
Stagiul de cotizare:pete 38 ani
Alte date:
Intrebare:

Buna ziua,

O sa ies la pensie in iulie 2024 (la 65 ani ) cu coeficientul 1.41 ...

prima intrebare : din sept 2024 se va recalcula pensia dupa noua lege ? tinandu se cont de coeficientul 81 si punctele se stabilitate (la cei care au vechime peste 25 ani)

a doua intrebare : in caz ca se recalculeaza in sept 2024 ....si valoare pensiei in urma recalcularii este mai mica decat cea calculata cu coeficient 1,41 ....ramane pensie cu valoarea cea mai mare ? sau nu?

a treia intrebare : in iulie 2024 o sa mi depun dosarul de pensie si voi astepta decizia aprox 45 zile (cf legii) . Dupa ce mi vine decizia sa mi dau demisia de la serviciu si apoi sa mi fac un nou ctr ? (angajatorul doereste sa continui ) , sau imi dau demisia cand imi depun dosarul - in iulie ?

Va multumesc
Re: Noua Legea a pensiilor 360 29/11/2023
Scris de: GicaH la data: 02/11/2024 10:39am
Mihai Dinu :
Gen:M
Data nasterii:05.07.1959
Stagiul de cotizare:pete 38 ani
Alte date:
Intrebare:

Buna ziua,

O sa ies la pensie in iulie 2024 (la 65 ani ) cu coeficientul 1.41 ...

prima intrebare : din sept 2024 se va recalcula pensia dupa noua lege ? tinandu se cont de coeficientul 81 si punctele se stabilitate (la cei care au vechime peste 25 ani)

a doua intrebare : in caz ca se recalculeaza in sept 2024 ....si valoare pensiei in urma recalcularii este mai mica decat cea calculata cu coeficient 1,41 ....ramane pensie cu valoarea cea mai mare ? sau nu?

a treia intrebare : in iulie 2024 o sa mi depun dosarul de pensie si voi astepta decizia aprox 45 zile (cf legii) . Dupa ce mi vine decizia sa mi dau demisia de la serviciu si apoi sa mi fac un nou ctr ? (angajatorul doereste sa continui ) , sau imi dau demisia cand imi depun dosarul - in iulie ?

Va multumesc


La primele doua întrebări raspunsul este afirmativ, iar la ultima răspunsul este ca demisia trebuie sa v-o dati cand va vine decizia de pensionare si va cere angajatorul, atunci trebuie sa faceți si alt contract cu angajatorul, daca acesta dorește.
Re: Noua Legea a pensiilor 360 29/11/2023
Scris de: la pensie la data: 02/11/2024 2:38pm
- Raspunsul la prima intrebare este afirmativ. La intrarea in vigoare a noii legi a pensiilor pensiile in plata se vor recalcula Prin inmultirea cu valoarea punctului de referinta a sumei punctajelor anuale cumulate cu punctele de stabilitate, calculate conform prevederilor noii legi a pensiilor.
- Raspunsul la a doua intrebare este deasemeni afirmativ. Daca la recalcularea pensiilor in plata la intrarea in vigoare a noii legi a pensiilor rezulta o valoare mai mica a pensiei se mentine valoarea pensiei in plata.
Nu este cazul dv deoarece :
Conform actualei legi a pensiilor valoarea pensiei dv se calculeaza prin utilizarea stagiului complet de cotizare de 35 ani dupa care se majoreaza cu 41 % prin indicele de corectie.
Conform noii legi a pensiilor valoarea tuturor pensilor se calculeaza asemanator celor care au avut stagiul complet de cotizare de 25 ani ceiace inseamna o majorare a valorii pensiei cu 40 % fara a se mai aplica indicele de corectie ceiace reprezinta o diminuare de 41 %. Pe langa aceaasta prin acordarea punctelor de stabilitate rezulta o majorarea a pensiei mai mare de diminuarea cu 1% care rezulta din comparatiile de mai sus ale celor doua metode de calculare a valorii pensiei dv.
- Raspunsul la a treia intrebare este urmatorul :
In codul muncii, legea 53/2003 alin (1) litera c) se prevede ca actualul contract de munca al dv inceteaza de drept la data implinirii varstei de 65 ani si angajatorul dv poate decide unilateral incetarea actualului contract de munca si incheierea unui alt contract de munca, indiferent daca dv depuneti dosar de pensionare sau nu depuneti
Incetarea de drept a vechiului contract si incheierea unui nou contract o hotaraste angajatorul.
Re: Noua Legea a pensiilor 360 29/11/2023
Scris de: Mihai Dinu la data: 02/12/2024 3:15am
Gen:M
Data nasterii:05.07.1959
Stagiul de cotizare:peste 38 ani
Alte date:
Intrebare:
Va multumesc
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1