Subiect "pensie invaliditate mai mica decit pensie anticipata ?" Deschis de ZEGREA Toader la data: 08/14/2009 3:22pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie invaliditate mai mica decit pensie anticipata ?
Scris de: ZEGREA Toader la data: 08/14/2009 3:22pm
Gen:M
Data nasterii:01.01.1948
Stagiul de cotizare:41 ani
Alte date:Institutul pedagogic de 3 ani la zi, continuat cu universitate la fara frecventa si stagiu militar de 6 luni; angajat pe 01.09.1968 si pensionare incepind cu 15.09.2009.
Intrebare:Tinind cont de faptul ca in cazul pensiei de invaliditate punctajul total pentru stagiul lucrat se imparte la numarul de ani lucrati (in cazul meu la 41) si nu la stagiul standard de cotizare (33 ani si 8 luni), din calculele pe care le-am facut a rezultat ca pensia de invaliditate ar fi mai mica decit pensia anticipata partiala cu aprox. 161 ron. Care varianta o considerati mai avantajoasa in acest caz?
In stagiul lucrat se adauga si cei 3 ani din timpul institutului pedagogic de 3 ani facuti la zi?
Stagiul potential este de 2 ani si 8 luni?
Care va fi cuantumul venitului lunar realizat pentru acesti 2 ani si 8 luni la recalcularea pesnsiei la limita de virsta ?
Re: pensie invaliditate mai mica decit pensie anticipata ?
Scris de: la pensie la data: 08/17/2009 3:45am
Multe din afirmatiile dv sunt eronate.
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 01 mai 2012 la varsta standard de pensionare de 64 ani si 4 luni si stagiul complet de cotizare de 33 ani si 8 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Daca ati lucrat cu statut de personal didactic conform legii 128/1997, Statutul personalului didactic, art 127 alin (3) daca aveti minim 30 ani ca personal didactic puteti cere pensie la limita de varsta cu 3 ani inaintea datei de mai sus adica dupa 01 mai 2009 dar nu in timpul anului scolar.
La toate pensile (la limita de varsta, de invaliditate, anticipata sau anticipata partiala) punctajul pensiei se calculeaza prin impartirea punctajelor anuale realizate la stagiul complet de cotizare (in cazul dv 33,66667)
Pensia de invaliditate nu poate sa fie mai mica decat pensia anticipata partiala deoarece calculul este asemanator iar pensia anticipata se mai diminuiaza in functie de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare.
Perioada cat ati urmat institutul pedagogic este socotita la vechime si intra in calculul punctajului ( cu exceptie pensiei anticipate partiale la care nu intra in calcul stagiile asimilate) daca aceasta a intrat in categoria cursuri universitare.
Deoarece aveti stagiu de cotizare mai mare decat stagiul complet de cotizare in cazul pensiei de invaliditate nu vi se acorda stagiu potential.
Deci ordinea pensiilor avantajoase este:
1. Pensie la limita de varsta daca ati avut statut de personal didactic.
2. Pensie de invaliditate daca indepliniti conditiile din punct de vedere medical.
3. Pensie anticipata partiala.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1