Subiect "Recalculare pensie" Deschis de Carmen la data: 02/11/2024 5:18pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Recalculare pensie
Scris de: Carmen la data: 02/11/2024 5:18pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Buna seara,

As vrea sa imi clarific cateva date pe care mi le genereza programul dvs …
- am o decizie de pensionare din ianuarie 2022 (ultimul venit luat in calcul, in decizie, a fost decembrie 2021).
- Am mai lucrat inca doi ani 2022 si 2023 (pana in ianuarie 2024)
- am introdus in program, pe prima pagina, “punctaj decizie pensie anterioara” totalul punctajelor anuale, pe perioada lucrata, conform deciziei.
- am introdus, in aplicatie, pentru anii 2022 si 2023, salariile brute, pentru fiecare luna. Aplicatia a generat punctajul anual pe fiecare an

Nu inteleg cum face programul calculul, pentru ca punctajul total si punctul de pensie recalculate par incorecte (sunt foarte mari, ceea ce nu ma deranjeaza !!!). Dar as vrea sa am un calcul corect, nu ma amagesc singura.
Dupa cate presupun aplicatia aduna punctajul, conform deciziei, cu punctajele lunare (2022 si 2023), si nu cu punctajul anual (total punctaje lunare / 12).

In alta ordine de idei, conform calculului meu, este o diferenta intre punctajul anual pe anul 2023, din excel-ul meu, si aplicatia dvs (diferenta este de 87 Ron / an 2023) desi datele introduse, in ambele sisteme de calcul sunt similare. Datele salariului mediu brut pe economie, eu le-am luat de pe site-ul INSSE, pentru toata perioada cat mi-am tinut evidenta pentru calculul pensiei.

Puteti sa ma lamuriti, va rog, in legatura cu cele doua aspecte:
1. Cum recalculeaza aplicatia punctaj total, punctul de pensie corectat pentru perioada 2022-2023, dupa emiterea deciziei ?
2. Puteti verifica daca in aplicatie sunt introduse corect datele salariului brut pe economie, pe 2023, pentru ca aceste date nu sunt vizibile si nu inteleg de ce apare aceea diferenta la calculul punctajului annual, intre calculul meu si calculul dvs.

Va multumesc !
Re: Recalculare pensie
Scris de: la pensie la data: 02/12/2024 10:28am
1.Utilizarea de catre dv a programului de calcul este gresita.
Introducerea punctajelor anuale in pagina de intrare a fost gandita sa usureze munca celor care au lucrat peste perioada acoperita de o decizie calculata anterior. Dumneavoastra introducand in pagina de intrare punctajul anual de la decizia anterioara si introducand si date in perioada acoperita de aceasta decizie ati calculat dublu aceasta perioada.
In plus introducand in caseta indice de corectie 1,41 acesta va fi aplicat incorect si punctajelor anuale realizate in anii lucrati dupa decizia de pensionare.
Deci in cazul dv procedeul corect este urmatorul :
- In programul deschis in pagina de intrare nu introduceti date in casetele “punctaj decizie pensie anterioara” si "Indice de corectie".
- Introduceti date numai in perioadele lucrate dupa decizia de pensionare.
- Adunati punctajul mediu corectat din decizia de pensionare cu punctajul mediu din programul de calcul de pe site, realizat in perioada lucrata dupa pensionare.
- Inmultiti punctajul mediu calculat mai sus cu valoarea punctului de pensie care acum este 2032 lei.
2 In ceiace priveste salarii medii pe economie in programul nostru nu a fost inca introdus salariul mediu din luna decembrie comunicat astazi de catre INSS. Am facut si noi verificarea cu excel-ul si in afara de diferenta data de salariul mediu pe luna decembrie mai exista o diferenta nesemnificativa la punctajul mediu anual pe anul 2023 in programul utilizat de dv care se incadreaza in marja de eroare garantata de noi.
Re: Recalculare pensie
Scris de: Carmen la data: 02/14/2024 9:14am
la pensie :
1.Utilizarea de catre dv a programului de calcul este gresita.
Introducerea punctajelor anuale in pagina de intrare a fost gandita sa usureze munca celor care au lucrat peste perioada acoperita de o decizie calculata anterior. Dumneavoastra introducand in pagina de intrare punctajul anual de la decizia anterioara si introducand si date in perioada acoperita de aceasta decizie ati calculat dublu aceasta perioada.
In plus introducand in caseta indice de corectie 1,41 acesta va fi aplicat incorect si punctajelor anuale realizate in anii lucrati dupa decizia de pensionare.
Deci in cazul dv procedeul corect este urmatorul :
- In programul deschis in pagina de intrare nu introduceti date in casetele “punctaj decizie pensie anterioara” si "Indice de corectie".
- Introduceti date numai in perioadele lucrate dupa decizia de pensionare.
- Adunati punctajul mediu corectat din decizia de pensionare cu punctajul mediu din programul de calcul de pe site, realizat in perioada lucrata dupa pensionare.
- Inmultiti punctajul mediu calculat mai sus cu valoarea punctului de pensie care acum este 2032 lei.
2 In ceiace priveste salarii medii pe economie in programul nostru nu a fost inca introdus salariul mediu din luna decembrie comunicat astazi de catre INSS. Am facut si noi verificarea cu excel-ul si in afara de diferenta data de salariul mediu pe luna decembrie mai exista o diferenta nesemnificativa la punctajul mediu anual pe anul 2023 in programul utilizat de dv care se incadreaza in marja de eroare garantata de noi.


Va multumesc pentru raspuns !
Am introdus datele din decizia existenta, pe prima pagina, insa am sters, din program, toate informatiile referitoare la perioada acoperita de decizie, lasand numai ultimii doi ani, lucrati dupa emiterea deciziei.

O sa fac si cum ati spus dvs, sa vad ce rezulta !

Va multumesc !
Zi buna !
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1