Subiect "perioada de somaj" Deschis de Luciana la data: 02/12/2024 4:49am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
perioada de somaj
Scris de: Luciana la data: 02/12/2024 4:49am
Gen:F
Data nasterii:08.02.1965
Stagiul de cotizare:32 ani si 6 luni efectiv lucrati
Alte date: somaj 1 an
Intrebare:In luna august realizez 33 de ani de contributivitate, din cei 34 de ani pe care ar trebui sa ii realizez ca stgiu complet.
Va rog sa imi raspundeti daca se ia in calcul perioada de 1 an de somaj, prin adaugare la stagiul realizat (anii lucrati) astfel incat sa imi pot depune dosarul pentru pensie anticipata partial pe legea actuala in luna august, sau trebuie sa mai lucrez inca un an?
Va multumesc anticipat pentru raspuns!
Re: perioada de somaj
Scris de: GicaH la data: 02/12/2024 7:26am
Luciana :
Gen:F
Data nasterii:08.02.1965
Stagiul de cotizare:32 ani si 6 luni efectiv lucrati
Alte date: somaj 1 an
Intrebare:In luna august realizez 33 de ani de contributivitate, din cei 34 de ani pe care ar trebui sa ii realizez ca stgiu complet.
Va rog sa imi raspundeti daca se ia in calcul perioada de 1 an de somaj, prin adaugare la stagiul realizat (anii lucrati) astfel incat sa imi pot depune dosarul pentru pensie anticipata partial pe legea actuala in luna august, sau trebuie sa mai lucrez inca un an?
Va multumesc anticipat pentru raspuns!


Da, pe legea 263/2010 vă puteți pensiona anticipat cu includerea perioadei de somaj in stagiul de cotizare.
Re: perioada de somaj
Scris de: la pensie la data: 02/12/2024 10:48am
Raspunsul domnului Gica este corect.
Asteptam publicarea Normelor de aplicare ale noii legi a pensiilor 360/2023, pentru a vedea daca si dupa intrarea in vigoare a acestei legi perioada de somaj va fi socotita stagiu de cotizare contributiv.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1