Subiect "Cumulare pensie anticipata cu salariu" Deschis de Balogh Ildiko la data: 08/16/2009 5:45am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Cumulare pensie anticipata cu salariu
Scris de: Balogh Ildiko la data: 08/16/2009 5:45am
Gen:F
Data nasterii:29.06.1953
Stagiul de cotizare:Aprox 31 ani
Alte date:
Intrebare:
1. Daca in acest moment inca mai lucrez cu carte de munca, si ma gandesc sa solicit pensie anticipata, pot cumula pensia cu salariul ?
2. Daca da, la implinirea varstei standard de pensionare, se recalculeaza pensia si se iau in considerare si acesti ultimi ani lucrati ?
3. La implinirea varstei standard de pensionare procentul respectiv de penalizare inceteaza ?
4. Daca lucrez cu carte de munca si peste varsta limita de pensionare, acei ani se iau in considerare, si pensia se recalculeaza in conformitate cu contributia respectiva ?
Re: Cumulare pensie anticipata cu salariu
Scris de: la pensie la data: 08/17/2009 8:13am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 29 noiembrie 2012 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 5 luni si stagiul complet de cotizare de 28 ani si 10 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Puteati cere pensie anticipata partiala cu o anticipare de maxim 5 ani fata de 29 noiembrie 2012 adica dupa 29 noiembrie 2007, indeplinind si conditia ca stagiul de cotizare sa fie mai mare de 28 ani si 10 luni la data pensionarii anticipate.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
1 Pensia anticipata nu se poate cumula cu salariul obtinut lucrat cu contract de munca.
3. In cazul pensiei anticipate partiale la atingerea varstei standard de pensionare pensia se recalculeaza numai prin eliminarea diminuarii. Perioada cat se primeste pensie anticipata partiala nu se mai ia in calculul pensiei la limita de varsta.
Daca lucrati cu contract de munca peste data de iesire la pensie la limita de varsta perioade mai mari de 12 luni acestea pot fi valorificate la cerere de recalculare pensie. Punctajul obtinut pe aceasta perioada lucrata dupa varsta standard de pensionare creste cu 0.3 % pentru fiecare luna sau 3,6 % pentru un an lucrat suplimentar.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1