Subiect "unde se completeaza anii de facultate la zi si grupa a II de munca?" Deschis de Gruea Maria la data: 08/16/2009 8:11am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
unde se completeaza anii de facultate la zi si grupa a II de munca?
Scris de: Gruea Maria la data: 08/16/2009 8:11am
Gen:facultatea la zi- 01.10.1971-30.06.1976, adeverinta emisa de institutia de invatamant, intre :16.08.1976-31.12.1990-28.07.1997-14.06.1999 am adeverinta pentru grupa a II-a de munca.
Data nasterii:28.12.1950
Stagiul de cotizare:33 ani
Alte date:
Intrebare:cum sa completez in formularele dumneavostra - datele despre facultatea la zi si anii pentru grupa a-II-a ?
Re: unde se completeaza anii de facultate la zi si grupa a II de munca?
Scris de: la pensie la data: 08/18/2009 1:25am
1. Pentru a introduce in calcul perioada de studii universitare la intrarea in program completati in caseta “Data de incepere a activitatii”, din pagina de intrare, data inceperii facultatii adica luna “10” anul “1971” iar pe perioada facultatii selectati codul “F” fara a mai completa nimic in coloana salariu.
2. Deoarece modul de acordare a punctajelor suplimentare pentru grupele I si II de munca nu este unitar nu am facut adaptarile necesare in program. In cazul in care aveti stagiu de gr II este necesar sa procedati in modul urmator:
- Daca ati iesit la pensie inainte de 2 noiembrie 2008 calculati sporul de vechime pentru stagiul de gr II inmultind numarul de ani completi in gr II cu 3 luni . Sporul de vechime calculat mai inainte il inmultiti cu 0,25 puncte pentru fiecare an de spor, respectiv 0,02083 puncte pentru fiecare luna de spor. Punctajul obtinut il completati in caseta “Punctaj suplimentar grupa de munca”din pagina de intrare in programul “Calcul pensie”
- Daca ati iesit la pensie dupa 2 noiembrie 2008 sau nu ati iesit inca la pensie procedati astfel: Daca in coloana Sporuri din program nu aveti completate cifre completati cifra 25 in coloana “%”. Daca in coloana sporuri aveti completate sporuri atunci majorati cu 25 % atat cifrele din coloana salarii cat si cifrele din coloanele sporuri “%” si “fixe”.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1