Subiect "HOTĂRÂRE pentru aprobarea Normelor de aplicare a prevederilor Legii nr. 360/2023 privind sistemul public de pensii" Deschis de Cristi la data: 02/18/2024 4:52am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
HOTĂRÂRE pentru aprobarea Normelor de aplicare a prevederilor Legii nr. 360/2023 privind sistemul public de pensii
Scris de: Cristi la data: 02/18/2024 4:52am
Mentionez ca a fost publicata pe sit-ul Ministerului Muncii Normele de aplicare a legii in dezbatere publica https://mmuncii.ro/j33/index.php/ro/transparenta/proiecte-in-dezbatere/7189-20240216-hg-nm-legea-360din2023
Nu ati raspuns la intrebarea pt. un pensionar in plata.
Contribuția plătită / CAS inainte de anul 2001, aferent activității desfășurate în conditii deosebite / grupa II-a de muncă CAS mărit de 30%, respectiv 35%, la un salariu mare rezulta suplimentar 0,5 - 0,9 puncte.
La recalculare se calculează punctele realizate cu:
A. Perioade asimilate
- armata - 0,25 puncte
- facultate - 0,25 puncte
B. Stagiu de cotizare contributiv
- cu câştigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat
- pt. condiții deosebite - 0,25 puncte
C. Punctele de stabilitate - aici este clar

Sa înțeleg ca la recalculare pe perioada armatei, facultății si lucrat in condiții deosebite va fi o scădere a numărului de puncte, deoarece se acordă cuantumul și numărul de puncte rezultate în urma recalculării ?

Cum intelegeti / interpretati din norme recalcularea punctelor realizate ? Deoarece va rezulta un cuantum al pensiei mai mic decât cel aflat în plată si conform normelor se acordă cuantumul și numărul de puncte rezultate în urma recalculării.
Re: HOTĂRÂRE pentru aprobarea Normelor de aplicare a prevederilor Legii nr. 360/2023 privind sistemul public de pensii
Scris de: Flavia la data: 02/18/2024 5:07am
Cristi :
Mentionez ca a fost publicata pe sit-ul Ministerului Muncii Normele de aplicare a legii in dezbatere publica https://mmuncii.ro/j33/index.php/ro/transparenta/proiecte-in-dezbatere/7189-20240216-hg-nm-legea-360din2023
Nu ati raspuns la intrebarea pt. un pensionar in plata.
Contribuția plătită / CAS inainte de anul 2001, aferent activității desfășurate în conditii deosebite / grupa II-a de muncă CAS mărit de 30%, respectiv 35%, la un salariu mare rezulta suplimentar 0,5 - 0,9 puncte.
La recalculare se calculează punctele realizate cu:
A. Perioade asimilate
- armata - 0,25 puncte
- facultate - 0,25 puncte
B. Stagiu de cotizare contributiv
- cu câştigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat
- pt. condiții deosebite - 0,25 puncte
C. Punctele de stabilitate - aici este clar

Sa înțeleg ca la recalculare pe perioada armatei, facultății si lucrat in condiții deosebite va fi o scădere a numărului de puncte, deoarece se acordă cuantumul și numărul de puncte rezultate în urma recalculării ?

Cum intelegeti / interpretati din norme recalcularea punctelor realizate ? Deoarece va rezulta un cuantum al pensiei mai mic decât cel aflat în plată si conform normelor se acordă cuantumul și numărul de puncte rezultate în urma recalculării.


Inteleg ca cei care au lucrat in condiții deosebite va fi o scădere a numărului de puncte, deoarece 0,25 ar fi pt. un venit la salariul mediu pe economie (1 punct). Cei care au lucrat in condiții deosebite si au avut un salariu mai mare decat salariul mediu pe economie vor pierde puncte. Deasemenea cei cu facultate care in vechea decizie primeau 0,6 puncte sau 0,6 puncte x 5 ani - 3,0 puncte, iar la recalculare 0,25 x 5 ani = 1,25 puncte, rezulta capierd 1,75 puncte
Re: HOTĂRÂRE pentru aprobarea Normelor de aplicare a prevederilor Legii nr. 360/2023 privind sistemul public de pensii
Scris de: petrica la data: 02/18/2024 6:59am
Pensia suplimentară este punctajul suplimentar pe care l-ați obținut prin contribuția suplimentară la pensie cu 2%. După calculul meu veți avea 61,4 puncte (poate ceva zecimale îm plus). Veți obține o pensie de 4980 lei.
Re: HOTĂRÂRE pentru aprobarea Normelor de aplicare a prevederilor Legii nr. 360/2023 privind sistemul public de pensii
Scris de: Nico la data: 02/18/2024 1:41pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Cum ați calculat?
Re: HOTĂRÂRE pentru aprobarea Normelor de aplicare a prevederilor Legii nr. 360/2023 privind sistemul public de pensii
Scris de: Dorina la data: 02/18/2024 9:44pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Din legea noua reise ca pentru grupa a II a de munca se acorda 0,25 pct pt fiecare luna lucrata in conditii deosebite. Nu inteleg de ce se spune ca se pierde la calcul. Pt 3 ani si 6 luni am primit 1,15854 pct , adica 93,84 lei. Dupa noua lege, pt 3 ani si 6 luni, as primi 850 lei (42 luni x 0,25 pct/luna rezulta 10,5 pct x 81lei =850 lei) . Gresesc eu undeva?
Re: HOTĂRÂRE pentru aprobarea Normelor de aplicare a prevederilor Legii nr. 360/2023 privind sistemul public de pensii
Scris de: Constanta la data: 02/18/2024 10:48pm
După noua lege pentru 3 ani și 6 luni calculul este:

3 x 0,25 = 0,75 puncte
(6 x 0,25)/12 = 0,125 puncte

0,75 + 0,125 = 0,875 puncte
0,875 x 81 lei = 71 lei întregit!
Re: HOTĂRÂRE pentru aprobarea Normelor de aplicare a prevederilor Legii nr. 360/2023 privind sistemul public de pensii
Scris de: Constanta la data: 02/18/2024 11:00pm
Se greșește la faptul că nu se face aritmetica corect.
Se stabilesc pentru fiecare lună lucrată punctajele aferente, apoi se adună rezultând punctajul lunar.
Punctajele lunare dintr-un an calendaristic se adună și apoi rezultatul se împarte la 12 luni, indiferent dacă ai lucrat mai puține luni într-un an, astfel rezultă punctajul anual.

Apoi se adună toate punctajele anuale.

La acest rezultat, se vor adăuga punctele de stabilitate, dacă sunt ani contributivi peste 25 de ani, și numai în cazul în care nu se cumulează veniturile pentru care s-a plătit contribuția la CAS cu pensia.

De asemenea se mai adaugă în cazul pensiei pentru limită de vârstă, punctajele stagiilor asimilate, armată, facultate...


Un mic rezumat al calculului.
Re: HOTĂRÂRE pentru aprobarea Normelor de aplicare a prevederilor Legii nr. 360/2023 privind sistemul public de pensii
Scris de: luciana la data: 02/19/2024 4:16am
Constanta :
Se greșește la faptul că nu se face aritmetica corect.
Se stabilesc pentru fiecare lună lucrată punctajele aferente, apoi se adună rezultând punctajul lunar.
Punctajele lunare dintr-un an calendaristic se adună și apoi rezultatul se împarte la 12 luni, indiferent dacă ai lucrat mai puține luni într-un an, astfel rezultă punctajul anual.

Apoi se adună toate punctajele anuale.

La acest rezultat, se vor adăuga punctele de stabilitate, dacă sunt ani contributivi peste 25 de ani, și numai în cazul în care nu se cumulează veniturile pentru care s-a plătit contribuția la CAS cu pensia.

De asemenea se mai adaugă în cazul pensiei pentru limită de vârstă, punctajele stagiilor asimilate, armată, facultate...


Parerea mea este ca, oentru persoanele care sunt deja la pensie, precum si pentru cele care vor iesi la pensie conform legii in vigoare, calculul punctajului pentru perioda facultatii, armatei sau pentru grupe, va ramane nemodificat (nu se schimba nimic la punctajul avut); numai pentru cei care vor iesi dupa intrarea in vigoare a legii noi se va acorda acel punctaj fix de 0.25 sau 0.5 pentru aceste cazuri.

Mai ales ca toata lumea explica faptul ca pentru pensionarii existenti , calculul cuantumului pensiei se face inmultin punctajul total obtinut (avut la data pensionarii), la care se adauga punctele de stabilitate.
Re: HOTĂRÂRE pentru aprobarea Normelor de aplicare a prevederilor Legii nr. 360/2023 privind sistemul public de pensii
Scris de: Dorina la data: 02/19/2024 6:12am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
In Legea 360/2023 la Art. 88(1) lit.a) scrie ca se acorda 0,25 puncte pentru fiecare luna in care ai desfasurat activitatea in locurile incadrate in grupa a IIa de munca.
- 0,25 puncte pt fiecare luna, nu pentru fiecare an.
Re: HOTĂRÂRE pentru aprobarea Normelor de aplicare a prevederilor Legii nr. 360/2023 privind sistemul public de pensii
Scris de: Constanta la data: 02/19/2024 7:45am
La același articol 88 dar la punctul 5 scrie:

"(5) Punctele suplimentare acordate potrivit prevederilor alin. (1)-(4) se adaugă la punctajul lunar calculat conform art. 85 alin. (7)."


Prin adăugarea acestor puncte la punctajul lunar, rezultă că acest punctaj lunar acordat potrivit art. 88 ,se poate calcula, pentru verificare, și cumulat conform celorlalte drepturi , dar și separat așa cum am calculat mai sus.


În consecință, valoarea punctajului dvs. scade potrivit noilor reglementări.
Re: HOTĂRÂRE pentru aprobarea Normelor de aplicare a prevederilor Legii nr. 360/2023 privind sistemul public de pensii
Scris de: la pensie la data: 02/20/2024 2:26am
Credem ca am lamurit aceste aspecte la o intrebare anterioara a dv cu acelasi continut.
Re: HOTĂRÂRE pentru aprobarea Normelor de aplicare a prevederilor Legii nr. 360/2023 privind sistemul public de pensii
Scris de: Lucian la data: 02/20/2024 5:01am
Gen:masculin
Data nasterii:3.09.1957
Stagiul de cotizare:45 de ani si 4 luni
Alte date:grupa 2 8 ani, grupa 1 10 ani, armata un an si 4 luni.
Intrebare:Buna ziua , sunt vechi pe site ul dv . si totdeauna am primit raspunsuri promte si competente, sunt pensionar din 2016 cu 68,59 puncte de contributivitate (conform deciziei de pensionare ) stagiu de cotizare 45 de ani si 4 luni (conform deciziei) lucrat in gr 2 8 ani si in grupa 1 10 ani , armata un an si 4 luni, care ar fi in cazul meu formula de calcul pentru recalcularea pensiei ?(avind in vedere ca sau publicat si normele de aplicare ale legii), multumesc !
Re: HOTĂRÂRE pentru aprobarea Normelor de aplicare a prevederilor Legii nr. 360/2023 privind sistemul public de pensii
Scris de: Lucian la data: 02/20/2024 9:05am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Revin cu precizare la intrebarea anterioara : punctele de contributivitate se pastreaza , cele din decizie , dar care va fi suma punctelor de stabilitate si cum se calculeaza avind in vedere ca am si perioade lucrate in grupe de munca , multumesc inca odata !
Re: HOTĂRÂRE pentru aprobarea Normelor de aplicare a prevederilor Legii nr. 360/2023 privind sistemul public de pensii
Scris de: Ion la data: 02/20/2024 9:36am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Pentru perioadele lucrate in grupele de muncă 1 si 2 nu se primesc puncte de stabilitate.
Primesc puncte de stabilitate numai cei care au lucrat in condițiile speciale si nominalizați la art.8 (a) și(b) alin 1 din legea 360 ;conform normele de aplicare a legii 360 ,art 55.
Re: HOTĂRÂRE pentru aprobarea Normelor de aplicare a prevederilor Legii nr. 360/2023 privind sistemul public de pensii
Scris de: ion la data: 02/20/2024 9:51am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:sau altfel spus perioadele anilor aferente grupelor de muncă NU se cumulează cu stadiul de cotizare contributiv și implicit nu se acordă puncte de stabilitate.
Primesc cei care au lucrat in condiții speciale,cei nominalizați la art.28 alin.1 (a și b) din legea 360.
Re: HOTĂRÂRE pentru aprobarea Normelor de aplicare a prevederilor Legii nr. 360/2023 privind sistemul public de pensii
Scris de: Ion la data: 02/20/2024 10:51am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Acest lucru este reglementat clar de art. 55 din normele de aplicare a legii 360.
Re: HOTĂRÂRE pentru aprobarea Normelor de aplicare a prevederilor Legii nr. 360/2023 privind sistemul public de pensii
Scris de: Lucian la data: 02/20/2024 11:08am
Ion :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Acest lucru este reglementat clar de art. 55 din normele de aplicare a legii 360.


Multumesc pentru raspunsuri dar din art. 55 din norme nu rezulta nicidecum asta ! , astept sa mi raspunda si moderatorul acestui site
Re: HOTĂRÂRE pentru aprobarea Normelor de aplicare a prevederilor Legii nr. 360/2023 privind sistemul public de pensii
Scris de: la pensie la data: 02/22/2024 2:53am
Pentru domnul Lucian
Ati inteles bine. Realcularea pensiilor in plata la intrarea in vigoare a noii legi a pensiilor se face inmultind suma punctajului anual calculat la iesirea la pensie cu punctele de stabilitate, calculate conform noii legi a pensiilor, cu valoarea punctului de referinta.
Modul de calcul a punctelor de stabilitate este prevazut la art 85 alin (3) din noua lege a pensiilor 360/2023 si in art 54 alin (2) din Normele de aplicare a acestei legi
La calculul punctelor de stabilitate se utilizeaza numai stagiul de cotizare contributiv (lucrat) care nu trebuie sa contina si stagiul suplimentar acordat pentru stagiile de cotizare in grupele de munca
In cazul dv nu va putem face un calcul concret al punctelor de stabilitate deoarece nu ati precizat daca in stagiul total de 45 ani si 4 luni este inclus si stagiul suplimentar acordat pentru stagiile in grupele de munca ( cca 7 ani).
Re: HOTĂRÂRE pentru aprobarea Normelor de aplicare a prevederilor Legii nr. 360/2023 privind sistemul public de pensii
Scris de: Lucian la data: 02/23/2024 7:56am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Multumesc de raspuns , da in cei 45 de ani si 4 luni sunt inclusi si anii de cotizare suplimentara, ani de conytibutie efectiva sunt 38, deci nelamurirea mea este daca cele 68,59 puncte din decizia de pensionare ramin si daca se adauga si puncte de stabilitate cite ar fi acestea , estimativ , daca imi puteti spune, multumesc inca odata
Re: HOTĂRÂRE pentru aprobarea Normelor de aplicare a prevederilor Legii nr. 360/2023 privind sistemul public de pensii
Scris de: la pensie la data: 02/26/2024 10:54am
Pentru stagiul de cotizare contributiv de 38 ani beneficiati de un punctaj de stabilitate de 9,25 puncte.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1