Subiect "ref.neplata asigurarilor sociale de catre angajator" Deschis de Marioara Lipa la data: 02/19/2024 5:13am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
ref.neplata asigurarilor sociale de catre angajator
Scris de: Marioara Lipa la data: 02/19/2024 5:13am
Gen:F
Data nasterii:24.06.19967
Stagiul de cotizare:37 ani
Alte date:
Intrebare:Buna ziua!
Am vazut ca au aparut Normele de aplicare a prevederilor Legii nr.360/2023 privind sistemul public de pensii.
Rugamintea mea este daca poate cineva sa ma lamureasca:
In activitatea mea am 1 an si 2 luni in care angajatorul nu a platit asigurarile sociale in perioada 26.02.2001 - 28.04.2002. Aceasta perioada cu se va lua in calcul.
Mentionez ca vreau sa ies la pensie anticipat in august 2025, la varsta de 58 ani si 2 luni.
Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Re: ref.neplata asigurarilor sociale de catre angajator
Scris de: la pensie la data: 02/21/2024 3:13am
Perioada mentionata de dv se imparte in doua alte perioade astfel :
- Perioada inainte de 01 aprilie 2001 in care a fost in vigoare legea pensiilor 3/1977, in care intreaga contributie de asigurari sociale a fost platita de angajator. In aceasta perioada daca angajatorul nu a virat contributia la Casa de pensii nu se ia in calcul stagiu de cotizare.
- Perioada dupa data de 01 aprilie 2001 in care a fost in vigoare legea pensiilor 19/2000 in care doua treimi din contributie de asigurari sociale a fost platita de angajator si o treime a fost retinuta de la angajat. In aceasta perioada daca angajatorul nu a virat contributia de asigurari sociale la Casa de pensii, conform punctului 38 din Normele de aplicare ale legii 19/2000 se ia in calculul stagiului de cotizare numai o treime din perioada.
Re: ref.neplata asigurarilor sociale de catre angajator
Scris de: Marioara Lipa la data: 02/22/2024 6:53am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Va multumesc din suflet, pentru lamurire.
Toate cele bune va doresc!
Re: ref.neplata asigurarilor sociale de catre angajator
Scris de: Marioara Lipa la data: 02/22/2024 7:29am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:O rugaminte asi mai avea:
Am inteles ca se ia in calculul stagiului de cotizare numai o treime din perioada, dar ca sa inteleg mai bine, vreau sa stiu daca aceasta perioada de 1 an si 2 luni constituie vechime in munca (an, luni) care se va aduna cu totalul anilor lucrati de mine in toata activitatea?
Eu la total ani de munca, cum socotesc:
plus 1 an si 2 luni sau minus 1 an si 2 luni sau doar 1/3 din 14 luni care este egal cu 4,6?
Multumesc inca o data pentru intelegere si amabilitate!
Toate cele bune va doresc!
Re: ref.neplata asigurarilor sociale de catre angajator
Scris de: Marioara Lipa la data: 02/22/2024 8:52am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Rectificare 1/3 din 12 luni = 4
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1