Subiect "pensie" Deschis de emilia la data: 02/19/2024 11:47am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie
Scris de: emilia la data: 02/19/2024 11:47am
Gen:f
Data nasterii:18.01.1968
Stagiul de cotizare:31 ani pana in 2026, 1 an somaj in perioada 2006-2007. 1 an platit la asigurari sociale
Alte date: 13 ani si 7 luni gr 2, 1 copil
Intrebare:Buna seara. Am vorbit cu dvs anul trecut si m ati lamurit in ceea ce priveste anul iesirii la pensie.Mi ati spus ca datorita grupei(4 ani si 4 luni) ies in septembrie 2026. Legea s a schimbat si ma aflu in situatia in care 3 luni/an grupa nu mai sunt considerati contributivi,deci in anul 2026 nu voi mai putea iesi la pesie pentru ca nu am 35 de ani contributivi(doar 33, 31 munciti efectiv, cu 1 an somaj, cu 1 an contributie platita). Conform noii legi, cand ies la pensie?
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 02/21/2024 9:51am
Recunoastem ca avem multe greseli insa pentru modificarea legii pensiilornu suntem vinovati.
Conform noii legi a pensiilor 360/2023, care intra in vigoare in data de 01 septembrie 2024 aveti urmatoarelor drepturi la pensie :
- pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare la varsta standard de pensionare de 63 ani si 6 luni adica in data de 18 iulie 2031.
- pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare cu 4 ani si 4 luni pentru stagiul de cotizare de 13 ani lucrat in grupa de munca II adica in data de 18 martie 2027 daca atunci aveti realizat stagiul complet de cotizare contributiv de 35 ani.
La stagiul complet de cotizare contributiv se ia in calcul stagiul de cotizare lucrat efectiv, perioada de somaj si perioada de stagiu de cotizare cumparat cu contract de asigurare sociala. Nu se ia in calcul stagiul de cotizare suplimentar de 3 ani si 3 luni pentru stagiul de cotizare lucrat in gr II de munca.
- pensie anticipata, diminuata, la varsta de 58 ani si 6 luni, adica in data de 18 iulie 2026 daca atunci aveti realizat stagiul complet de cotizare contributiv de 35 ani.
La stagiul complet de cotizare contributiv pentru aceasta pensie se ia in calcul stagiul de cotizare lucrat efectiv, perioada de somaj, iar perioada de stagiu de cotizare cumparat cu contract de asigurare sociala se ia in calcul numai daca acest contract a fost incheiat inainte de data de 01 ianuarie 2018. Nu se ia in calcul stagiul de cotizare suplimentar de 3 ani si 3 luni pentru stagiul de cotizare lucrat in gr II de munca.
Nu putem garanta ca pana va pensionati dv nu se vor modifica prevederile legii pensiilor.
Re: pensie
Scris de: Iftene Ovidiu la data: 02/21/2024 9:59am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Asta cu neluarea in considerare a stagiului asimilat de la grupe o vad ca pe o mare eroare/omitere/greseala ! Sunt trei beneficii mari pt lucrul in grupe , stagiu suplimentar , bani in plus si reducerea varstei !
Re: pensie
Scris de: emilia la data: 02/21/2024 11:55am
Gen:
Data nasterii:18.01.1968
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: deci pentru a iesi la pensie la limita de varsta pot cumpara 2 ani vechime/contributie?
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 02/22/2024 2:11am
Conform prevederilor noii legi a pensiilor puteti cumpara stagiu de cotizare pentru a beneficia de pensie pentru limita de varsta, insa va sfatuim sa asteptati definitivarea si publicarea Normelor de aplicare ale noii legi a pensiilor iar la incheierea contractului de asigurare sociala cu Casa de pensii cereti precizarea ca acest stagiu se poate folosi pentru pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare pentru stagiul lucrat in grupa de munca.
Re: pensie
Scris de: emilia la data: 02/22/2024 2:42am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Am inteles. Multumesc frumos!
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1