Subiect "Pensie internaționale" Deschis de Dorel Toderita la data: 02/19/2024 2:59pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie internaționale
Scris de: Dorel Toderita la data: 02/19/2024 2:59pm
Gen:
Data nasterii:01 11 1959
Stagiul de cotizare:29.6 luni România
Alte date:21 ani cotizati in spania
Intrebare:unde mas putea informa in legatura cu pensia internaționala si ce zice noua lege in legatura cu recalcularea.multumesc.
Re: Pensie internaționale
Scris de: Nicolae la data: 02/19/2024 4:39pm
Dorel Toderita :
Gen:
Data nasterii:01 11 1959
Stagiul de cotizare:29.6 luni România
Alte date:21 ani cotizati in spania
Intrebare:unde mas putea informa in legatura cu pensia internaționala si ce zice noua lege in legatura cu recalcularea.multumesc.


La prima intrebare: in Spania - Institutul Naţional de Securitate Socială (Instituto Nacional de la Seguridad Social - INSS), in Romania - Casa de Pensii din judetul de domiciliu; pentru a raspunde la a doua intrebare ar trebui sa concretizati situatia, deoarece noua lege in legatura cu recalcularea "zice" mai multe,adica in ce priveste recalcularea sunt mai multe clauze in lege - art.art. 144, 147, 154, 155 ...
Re: Pensie internaționale
Scris de: Dorel Toderita la data: 02/20/2024 6:21am
Gen:Masculin
Data nasterii:01 11 1959
Stagiul de cotizare:23,6 ani din care 9ani in gr 1 cfr.si 4 ani grupa 2 in total pe decizia de pensie 29ani si 5 luni pensionat in România in 2019 pensie comunitara cu indice de corectie 1,20.acum dupa marirea din dec.iau 2027 lei.
Alte date:in spania am cotizati 21 ani si astept sa ies la pensie in noiembrie 2024 la 65 de ani.
Intrebare:la recalcularea din septembrie am dreptu la puncte de stabilitate pentru intreaga perioada de de cotizare de 44 ani si 6 luni sau nu beneficez de nimic avind cotizat in romania doar 23 ani si 6 luni.multumesc
Re: Pensie internaționale
Scris de: nicolae la data: 02/21/2024 2:35am
Dorel Toderita :
Gen:Masculin
Data nasterii:01 11 1959
Stagiul de cotizare:23,6 ani din care 9ani in gr 1 cfr.si 4 ani grupa 2 in total pe decizia de pensie 29ani si 5 luni pensionat in România in 2019 pensie comunitara cu indice de corectie 1,20.acum dupa marirea din dec.iau 2027 lei.
Alte date:in spania am cotizati 21 ani si astept sa ies la pensie in noiembrie 2024 la 65 de ani.
Intrebare:la recalcularea din septembrie am dreptu la puncte de stabilitate pentru intreaga perioada de de cotizare de 44 ani si 6 luni sau nu beneficez de nimic avind cotizat in romania doar 23 ani si 6 luni.multumesc


Nici L. 360/2023, dar nici NM nu explica situatia abordata, insa Regulamentul UE privind securitatea sociala dispune ca modificarile ulterioare aduse legislatiei interne in domeniu sa fie aplicate tuturor subiectilor. Si alt moment: avand in vedere ca prin lege sunt recunoscute si acceptate perioadele asimilate realizate in strainatate in scopul calcularii si recalcularii pensiei (ex. - studiile superioare la zi) prin analogie ar fi trebuit sa fie acceptate si stagiile de cotizare din strainatate... Dar e opinie personala
Re: Pensie internaționale
Scris de: la pensie la data: 02/21/2024 10:15am
Nu beneficiati de puncte de stabilitate deoarece :
- Art 85 alin (4) din legea pensiilor 360/2023 prevede ca punctele de stabilitate se acorda numai pentru stagiile de cotizare contributive realizate in sistemul public de pensii
- Dv nu aveti realizat un stagiu de cotizare contributiv mai mare de 25 ani ci numai 23 ani si 6 luni, deoarece stagiul de cotizare suplimentar pentru stagiile lucrate in grupele de munca nu sunt considerate contributive.
Re: Pensie internaționale
Scris de: Nicolae la data: 02/21/2024 2:30pm
nicolae :
Dorel Toderita :
Gen:Masculin
Data nasterii:01 11 1959
Stagiul de cotizare:23,6 ani din care 9ani in gr 1 cfr.si 4 ani grupa 2 in total pe decizia de pensie 29ani si 5 luni pensionat in România in 2019 pensie comunitara cu indice de corectie 1,20.acum dupa marirea din dec.iau 2027 lei.
Alte date:in spania am cotizati 21 ani si astept sa ies la pensie in noiembrie 2024 la 65 de ani.
Intrebare:la recalcularea din septembrie am dreptu la puncte de stabilitate pentru intreaga perioada de de cotizare de 44 ani si 6 luni sau nu beneficez de nimic avind cotizat in romania doar 23 ani si 6 luni.multumesc


Nici L. 360/2023, dar nici NM nu explica situatia abordata, insa Regulamentul UE privind securitatea sociala dispune ca modificarile ulterioare aduse legislatiei interne in domeniu sa fie aplicate tuturor subiectilor. Si alt moment: avand in vedere ca prin lege sunt recunoscute si acceptate perioadele asimilate realizate in strainatate in scopul calcularii si recalcularii pensiei (ex. - studiile superioare la zi) prin analogie ar fi trebuit sa fie acceptate si stagiile de cotizare din strainatate... Dar e opinie personala


(http://www.ilo.org/wcmsp5/groups/public/@europe/@ro-geneva/@sro-budapest/documents/publication/wcms_226184.pdf) 2.3.3. Asimilarea faptelor şi evenimentelor.
Regulamentul 883/2004/EC consolidează principiul egalității de tratament, atestând că în cazul în care, în temeiul legislaţiei statului-membru competent, anumite fapte sau evenimente produc efecte juridice, statul membru respectiv ia în considerare faptele sau evenimentele similare desfăşurate în oricare alt stat membru, ca şi cum ar fi avut loc pe teritoriul său (art. 5). De exemplu, atunci când se stabileşte un drept la pensie, un stat membru al UE trebuie să ia în calcul perioada de creștere a copilului sau de îndeplinire a serviciului militar, în cazul în care acestea sunt incluse în temeiul legislației sale, indiferent de statul membru în care perioadele au fost finalizate.

Deci, prin analogie trebuie tratat si stagiul de cotizare realizat intr-un stat-membru
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1