Subiect "Nevazator" Deschis de Silviu la data: 02/19/2024 3:45pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Nevazator
Scris de: Silviu la data: 02/19/2024 3:45pm
Gen: M
Data nasterii: 20.03.1986
Stagiul de cotizare: 15 Ani, 3 Luni
Alte date: Nevazator

Buna ziua! Am cateva intrebari !

Daca stagiul complet de cotizare la nevazatori este de 11 A si 6 L (1/3 din stagiul complet), am iesit la 15 A si 3 L iar pe decizie, la nr. total de puncte scrie 9,78 iar la punctajul mediu anual 1,19.

In noua lege, pensia se va calcula 81 x (9,78 + 7,5(bonus de handicap)) ?

Sau 81 x (9,78 x 3 (pentru ca 1/3 din stagiu de cotizare) + 7,5) ?

Daca stagiul complet este 1/3; 15 A si 3 L = echivalent a 45 A ? Daca da, se vor primi puncte de stabilitate sau niciodata nu pentru ca am iesit la 15 A , chiar de mi-as dori sa lucrez mult mai mult de atat?

Unde as putea gasi aceste formule de calcul mai exact?

Va multumesc mult, anticipat!
Re: Nevazator
Scris de: la pensie la data: 02/21/2024 12:59pm
Opinia noastra este ca dv faceti parte de categoria cea mai dezavantajata de intrarea in vigoare a noii legi a pensiilor si din aceasta cauza pensia recalculata va rezulta mai mica .
In acest caz se va aplica prevederea art 144 alin (6) din legea 360/2023, adica se va plati in continuare pensia in cuatumul aflat in plata, pana la data la care se obtine un cuantum al pensiei mai mare decat acesta ca urmare a majorarii punctului de referinta.
Re: Nevazator
Scris de: Silviu la data: 02/22/2024 12:22am
la pensie :
Opinia noastra este ca dv faceti parte de categoria cea mai dezavantajata de intrarea in vigoare a noii legi a pensiilor si din aceasta cauza pensia recalculata va rezulta mai mica .
In acest caz se va aplica prevederea art 144 alin (6) din legea 360/2023, adica se va plati in continuare pensia in cuatumul aflat in plata, pana la data la care se obtine un cuantum al pensiei mai mare decat acesta ca urmare a majorarii punctului de referinta.


Mulțumesc de răspuns!
Dar îmi puteți da mai multe detalii, eventual și un calcul? Mulțumesc!
Re: Nevazator
Scris de: la pensie la data: 02/22/2024 1:58am
Regretam ca nu va putem da mai multe detalii pentruca noi consideram ca aplicarea metodei de calcul generale ar fi o inechitate pentru categoria din care faceti parte dv.
S-a promis ca pana la data intrarii in vigoare a noii legi a pensiilor se vor evalua toate pensiile in plata si valoarea acestora va fi comunicata pensionarilor.
Va rugam sa retineti faptul ca se va mentine cuantumul pensiei in plata si sa speram ca se va gasi si o masura compensatorie pentru ca sa nu va afecteze mult prevederile noii legi a pensiilor.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1