Subiect "punctaj studii superioare" Deschis de Radu Aurel la data: 08/17/2009 4:16am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
punctaj studii superioare
Scris de: Radu Aurel la data: 08/17/2009 4:16am
Gen:
Data nasterii:14.10.1947
Stagiul de cotizare:din 1965 pana in prezent
Alte date:
Intrebare:Am inceput politehnica in 1965 am absolvit-o in 1970 si lucrez si in prezent.Am intrerupt pentru Scoala de ofiteri in rezerva din sept.90 pana in martie 91 fara a depasi termenele impuse.Si angajarea am facut-o imediat fara a a depasi cele cca 15 zile.
Intrebari:
Cum introduc in programul de calcul aceste perioade ? Exact cum s-a petrecut calendaristic adica incepand cu 1.10.1965 ?
As dori sa ies la pensie anticipata incepand cu dec 2009.Ce penalizare as avea ? La stagiu de cotizatie se ia in calcul armata + facultatea ?
Va multumesc pentru ajutor
Radu Aurel
Re: punctaj studii superioare
Scris de: la pensie la data: 08/17/2009 8:55am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 14 ianuarie 2012 la varsta standard de pensionare de 64 ani si 3 luni si stagiul complet de cotizare de 33 ani si 6 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pentru a introduce in calcul periodele de facultate si stagiu militar treceti in caseta de incepere a activitatii data cea mai mica (probabil anul 1965, credem ca perioada de stagiu militar este gresita). Pe perioada facultatii selectati codul “F” iar a stagiului militar “S” fara a completa nimic in coloana salariu.
Puteati cere pensie anticipata cu o anticipare de maxim 5 ani fata de 14 ianuarie 2012 adica din 14 ianuarie 2007, indeplinind si conditia ca stagiul de cotizare sa fie mai mare de 33 ani si 6 luni la data pensionarii anticipate. La stagiul de cotizare pentru pensia anticipata partiala nu se recunosc stagiile asimilate pentru facultate si stagiu militar, acestea luandu-se in calcul la pensia la limita de varsta).
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii. Cerand pensie anticipata partiala in 1 decembrie 2009 dupa calculele noastre aveti o anticipare de 26 luni iar stagiul de cotizare depaseste cu 5 ani stagiul complet de cotizare iar diminuarea va fi de 6,5 %.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1