Subiect "pensie anticipata patrtiala" Deschis de ionescu m la data: 08/17/2009 5:51am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata patrtiala
Scris de: ionescu m la data: 08/17/2009 5:51am
Gen:
Data nasterii:16.10.1950
Stagiul de cotizare:39 ani+4 luni
Alte date:din care 6 ani si 2 luni in conditii deosebite
Intrebare:ma pot pensiona anticipat partial in octombrie 20009?
Re: pensie anticipata patrtiala
Scris de: la pensie la data: 08/18/2009 1:44am
Pentru Ionescu M
Calculul datei de pensionare este diferit la barbati fata de femei iar dv nu ati dat niciun indiciu in aceasta privinta.
Pentru a nu mai lungi dialogul va vom da doua raspunsul presupunand ca sunteti barbat.
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 16 octombrie 2015 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pentru un stagiu in conditii deosebite de 6 ani se acorda reducerea varstei de pensionare cu 1 an si astfel puteti iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 64 ani adica in 16 octombrie 2014.
Puteti cere pensie anticipata partiala cu o anticipare de maxim 5 ani fata de 16 octombrie 2015 (anticiprea pentru pensie anticipata partiala nu se cumuleaza cu reducerea varstei de pensionare pentru grupa de munca) adica dupa 16 octombrie 2010, indeplinind si conditia ca stagiul de cotizare sa fie mai mare de 35 ani la data pensionarii anticipate.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii. Pentru perioada de 1 an de reducerea a varstei de pensionare pentru grupa de munca nu se calculeaza diminuarea pensiei anticipate partiale.
Re: pensie anticipata patrtiala
Scris de: dargau felicia la data: 08/18/2009 1:45am
Gen:F
Data nasterii:10 03 1955
Stagiul de cotizare:31 ani si 6 luni
Alte date:
Intrebare:
Re: pensie anticipata patrtiala
Scris de: la pensie la data: 08/18/2009 1:50am
Pentru Dargau Felicia
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 10 martie 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Puteti cere pensie anticipata partiala cu o anticipare de maxim 5 ani fata de 10 martie 2015 adica dupa 10 martie 2010, indeplinind si conditia ca stagiul de cotizare sa fie mai mare de 30 ani la data pensionarii anticipate.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1