Subiect "Pensie la limită de vârstă" Deschis de Sorin la data: 02/21/2024 6:06am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie la limită de vârstă
Scris de: Sorin la data: 02/21/2024 6:06am
Gen:M
Data nasterii:1964
Stagiul de cotizare:Din 1983, inclusiv Stagiul militar
Alte date: Grupa 1,16 ani
Intrebare:Vă rog să-mi spuneți acum după publicarea normelor de aplicare a noii legi a pensionarii, care calcul este mai avantajos pt.iesirea la pensie și suma aferentă, aceasta actuală ori noua lege ce va intra în vigoare din septembrie, în toți acești zeci de ani venitul net a fost peste media net/ țară. Ce îmi recomandați. Vă mulțumesc!
Re: Pensie la limită de vârstă
Scris de: Sorin la data: 02/21/2024 6:10am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: în grupa I= 16 ani
Re: Pensie la limită de vârstă
Scris de: Nicu la data: 02/21/2024 7:48am
Sorin :
Gen:M
Data nasterii:1964
Stagiul de cotizare:Din 1983, inclusiv Stagiul militar
Alte date: Grupa 1,16 ani
Intrebare:Vă rog să-mi spuneți acum după publicarea normelor de aplicare a noii legi a pensionarii, care calcul este mai avantajos pt.iesirea la pensie și suma aferentă, aceasta actuală ori noua lege ce va intra în vigoare din septembrie, în toți acești zeci de ani venitul net a fost peste media net/ țară. Ce îmi recomandați. Vă mulțumesc!


Din datele prezentate este greu de apreciat. Sint multe variabile .Stagiul de cotizare insumeaza mai multe componente( stagiul de cotizare contributiv, stagiul necontributiv, perioade asimilate , etc).In ce priveste valoarea pensiei ca suma cu atit mai putin sa poata cineva sa va recomande intr-un fel sau altul.
Re: Pensie la limită de vârstă
Scris de: Sorin la data: 02/21/2024 8:39am
Nicu :
Sorin :
Gen:M
Data nasterii:1964
Stagiul de cotizare:Din 1983, inclusiv Stagiul militar
Alte date: Grupa 1,16 ani
Intrebare:Vă rog să-mi spuneți acum după publicarea normelor de aplicare a noii legi a pensionarii, care calcul este mai avantajos pt.iesirea la pensie și suma aferentă, aceasta actuală ori noua lege ce va intra în vigoare din septembrie, în toți acești zeci de ani venitul net a fost peste media net/ țară. Ce îmi recomandați. Vă mulțumesc!


Din datele prezentate este greu de apreciat. Sint multe variabile .Stagiul de cotizare insumeaza mai multe componente( stagiul de cotizare contributiv, stagiul
necontributiv, perioade asimilate , etc).In ce priveste valoarea pensiei ca suma cu atit mai putin sa poata cineva sa va recomande intr-un fel sau altul.


Stagiul de muncă este conținu din 1983 până în prezent incluzând o perioada de peste 16 în grupa I
Re: Pensie la limită de vârstă
Scris de: Nicu la data: 02/21/2024 11:04am
Sorin :
Nicu :
Sorin :
Gen:M
Data nasterii:1964
Stagiul de cotizare:Din 1983, inclusiv Stagiul militar
Alte date: Grupa 1,16 ani
Intrebare:Vă rog să-mi spuneți acum după publicarea normelor de aplicare a noii legi a pensionarii, care calcul este mai avantajos pt.iesirea la pensie și suma aferentă, aceasta actuală ori noua lege ce va intra în vigoare din septembrie, în toți acești zeci de ani venitul net a fost peste media net/ țară. Ce îmi recomandați. Vă mulțumesc!


Din datele prezentate este greu de apreciat. Sint multe variabile .Stagiul de cotizare insumeaza mai multe componente( stagiul de cotizare contributiv, stagiul
necontributiv, perioade asimilate , etc).In ce priveste valoarea pensiei ca suma cu atit mai putin sa poata cineva sa va recomande intr-un fel sau altul.


Stagiul de muncă este conținu din 1983 până în prezent incluzând o perioada de peste 16 în grupa I

Pentru a primi un raspuns pertinent este nevoie de cunoasterea veniturilor realizate luna de luna de-a lungul cariei dvs, de calcule etc.calculul valorii pensiei este diferit pe viitoarea pensie fata de calculul pe actuala pensie.Oricum daca pe actuala lege obtineti o valoare 100lei, sa zicem,iar dupa recalculare dupa 01.09.2024 ati avea 90 lei pensia,veti ramine in plata cu pensia mai mare.Daca dupa recalculare pensia va fi 110 lei ,sa zicem, veti primi in plata aceasta valoare. Deci ,dvs decideti pina la urma.
Re: Pensie la limită de vârstă
Scris de: la pensie la data: 02/22/2024 11:50am
Suntem de acord cu raspunsul dat de domnul Nicu.
In aceasta privinta nu se pot da sfaturi decat in cazul in care s-au facut calculele in ambele variante si nici atunci pentruca si ulterior intrarii in vigoare a noii legi a pensiilor pot fi modificate prevederile acesteea si sfatul corect care se da acum poate sa devina nepotrivit.
In cazul dv care aveti stagiul complet de cotizare de 35 ani si daca va pensionati anul acesta, inainte de 01 septembrie 2024, primiti un indice de corectie de 1,41, pensionarea conform noi legi a pensiilor are urmatoarele influente.
- Diminuarea cu 41 % din cauza eliminarii indicelui de corectie
- Majorarea cu 40 % din cauza aplicarii valorii punctului de referinta.
Deci celelalte influente depind de situatia personala a pensionarului pe care nu le cunoastem asa cum precizeaza si domnul Nicu.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1