Subiect "Cum încadrăm pensia invaliditate" Deschis de George Rogozea la data: 02/21/2024 12:44pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Cum încadrăm pensia invaliditate
Scris de: George Rogozea la data: 02/21/2024 12:44pm
Gen:M
Data nasterii:04.12.1958
Stagiul de cotizare:45ani5luni
Alte date:
Intrebare: Perioada pensiei de invaliditate, intra in calculul punctelor de stabilitate ?
Mulțumiri anticipate,
Re: Cum încadrăm pensia invaliditate
Scris de: Constanta la data: 02/23/2024 2:27am
Din punctul meu de vedere, dacă pensionarul încadrat în gradul III de invaliditate a contribuit pe perioada în care a beneficiat de acest tip de pensie, perioada aceasta ar trebui să fie luată în considerare la stabilirea punctelor de stabilitate deoarece pensia de invaliditate s-a datorat ca urmare a unei deficiențe în capacitatea de muncă și nu din cauză că persoana în cauză a ieșit de bună voie la pensie.
Dar acest lucru nu este prevăzut nici în lege nici în normele afișate.
Problema se poate rezolva doar potrivit unei decizii a Curții Constituționale, în cazul în care se va face o sesizare pe această temă.
Cu siguranță sunt multe persoane în această situație. Posibil ca unele persoane să fi desfășurat activitate peste 30 de ani în aceste condiții, și, cu toate că au muncit peste 25 de ani, nu beneficiază de bonusuri.

De asemenea pentru viitorii pensionari la limită de vârstă, care au beneficiat de pensie de invaliditate de orice grad, al cărei cuantum intra în calculul pensiei de limită de vârstă, pe noua lege acest cuantum nu va mai intra în calcul pensiei pentru limită de vârstă.
Re: Cum încadrăm pensia invaliditate
Scris de: la pensie la data: 02/23/2024 8:07am
Intrebarea se refera daca pentru perioada pensiei de invaliditate se calculeaza puncte de stabilitate.
Raspunsul este ca nu se calculeaza deoarece acesta se acorda pentru stagiu de cotizare contributiv si in perioada in care se beneficiaza de pensie de invaliditate de gr I si II nu este contributiva iar in perioada pensiei de invaliditate de gr III in care se lucreaza cu jumatate de norma nu se acorda pentruca se cumuleaza pensia cu salariu.

Doamna Constanta semnaleaza o situatie pe care o considera inechitate, caz in care suntem de aceeasi parere cu dansa.
Adica in noua legea a pensiilor perioada pensiei de invaliditate nu se mai considera stagiu de cotizare asimilat si nu se acorda punctaj daca pe acea perioada nu a lucrat.
Re: Cum încadrăm pensia invaliditate
Scris de: Iftene Ovidiu la data: 02/23/2024 8:14am
la pensie :
Intrebarea se refera daca pentru perioada pensiei de invaliditate se calculeaza puncte de stabilitate.
Raspunsul este ca nu se calculeaza deoarece acesta se acorda pentru stagiu de cotizare contributiv si in perioada in care se beneficiaza de pensie de invaliditate de gr I si II nu este contributiva iar in perioada pensiei de invaliditate de gr III in care se lucreaza cu jumatate de norma nu se acorda pentruca se cumuleaza pensia cu salariu.

Doamna Constanta semnaleaza o situatie pe care o considera inechitate, caz in care suntem de aceeasi parere cu dansa.
Adica in noua legea a pensiilor perioada pensiei de invaliditate nu se mai considera stagiu de cotizare asimilat si nu se acorda punctaj daca pe acea perioada nu a lucrat.

Scuze pt interventie , majoritatea oamenilor discuta de bani la pensia de invaliditate pe noua lege, dar ce facem cu stagiile cat timp am fost in pensie de invaliditate pe Lg 263/2010 si trebuie sa ne pensionam pe noua lege care nu recunoaste ca stagiu asimilat pensia de boala , 'pierdem' aceste stagii , nu se mai adauga la vechime? Va multumesc.
Re: Cum încadrăm pensia invaliditate
Scris de: la pensie la data: 02/25/2024 10:07am
Pentru domnul Iftene
Din punct de vedere al stagiului de cotizare pe perioada pensiei de invaliditate prevederea mi se pare clara, dar incorecta, mai ales in cazul invaliditatilor datorate accidentelor de munca si a bolilor profesionale.
Adica perioada pensiei de invaliditate nu este nici stagiu de cotizare contributiv (daca nu s-a lucrat cu jumatate de norma) si nici stagiu de cotizare asimilat, adica in aceasta perioada nu se poate discuta de stagiu de cotizare.
Re: Cum încadrăm pensia invaliditate
Scris de: Mihai la data: 03/17/2024 1:10am
Gen:M
Data nasterii:23.11.1967
Stagiul de cotizare:26 ani și 1 lună
Alte date:
Intrebare: Dacă pensia de invaliditate a fost scoasă de la perioadele asimilate (Legea 263/2010) iar prin Legea 360/2023 nu este specificat, din punct de vedere al stagiului de cotizare nimic, este posibil ca ea să intre la perioadele necontributive? (cu alte cuvinte, concret cu exemple, care sunt perioadele necontributive?)
Re: Cum încadrăm pensia invaliditate
Scris de: la pensie la data: 03/18/2024 10:39am
Nu intelegem rostul unor astfel de exemple insa daca doriti dv le vom face .
Sunt perioade necontributive si neasimilitate stagiului de cotizare urmatoarele :
- Perioadele de concedii fara plata.
- Perioadele de studii superioare daca acestea au fost facute la seral sau daca au fost facute la zi si in aceasta perioada s-au realizat venituri salariale.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1